Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 6904
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: 78. rocznica Syberyjskiej Golgoty

Autor: wacki56
Niedziela, 11 lutego 2018, 14:23
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku miała miejsce pierwsza z czterech wielkich wywózek obywateli polskich w głąb dawnego ZSRR. Objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich.

Według IPN, wywieziono wówczas z całych Kresów ponad 140 tys. osób, ale inne źródła podają, że mogło to być nawet 220 tyś. Pamiętajmy, że była wtedy mroźna zima z temperaturą do -40 stopni C i padał gęsty śnieg. Łącznie deportacja objęła ok 1 mln 350 tyś osób. Wielu naszych rodaków nie przetrwało nawet tej kilkutygodniowej podróży bydlęcymi wagonami na tereny Kazachstanu.

W przeddzień 78. rocznicy deportacji ludności polskiej w głąb dawnego ZSRR wałbrzyscy Sybiracy wzięli udział w uroczystościach w naszym mieście.

Uroczystości rozpoczęły się na Piaskowej Górze przy pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty znajdujący obok kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Wyszyńskiego.

Zapalono znicze na pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty i złożono wieńce i kwiaty. W imieniu miasta Wałbrzycha kwiaty złożyli Prezydent Miasta Roman Szełemej i Wiceprezydent Miasta Zygmunt Nowaczyk. Kolejne wieńce i kwiaty złożyli wałbrzyscy Sybiracy, których reprezentowała Pani Joanna Baniukiewicz Prezes wałbrzyskiego Koła Sybiraków i Pan Adam Mitelsztet Prezes Zarządu.
Kwiaty złożyła również młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Sportowymi dawne Gimnazjum nr 6 przy ul. Głównej 2.

Następnie wszyscy zebrani we wspomnianym kościele wzięli udział w uroczystej Mszy Św. Koncelebrowanej przez ks. Prałata Krzysztofa Moszumańskiego wraz z ks. Prałatem Sybirakiem Stanisławem Pająkiem. Na zakończenie Mszy Św. Pani Joanna Baniukiewicz podziękowała księdzu Krzysztofowi za przepiękną homilię nawiązującą do wiary i miłości ojczyzny.
To właśnie głęboka wiara utrzymywała Sybiraków na tej nieludzkiej ziemi.

Po Mszy Św. spotkałem wyjątkowego Sybiraka pseudonim „Brzoza” Władysława Zabój, autora między innymi tomika wierszy „Brzozy życia”. We wstępie tomika Pan Władysław napisał:
„Tematyka zesłań na Sybir wynika z potrzeby ukazania co przeżywali ludzie, którym ustroje totalitarne zgotowały okrutny los w wyniku swojej zmowy i co oni odczuwają teraz w czasie wspólnych spotkań. Pamięć o tamtych czasach i ludziach jest naszą powinnością.”

Zachęcam do lektury twórczości Pana Władysława.

Kolejnym etapem uroczystości był występ artystyczny młodzieży w Szkole przy ul. Głównej 2.

Przybyłych przywitała Pani dyr. Ewa Gratzke. Odśpiewano Hymn Państwowy a następnie słowa powitania wygłosił Pan Wiceprezydent Miasta Zygmunt Nowaczyk. Przybyłych powitała również Pani Prezes Joanna Baniukiewicz a następnie Pan Prezes Zarządu Adam Mitelsztet.

Po przywitaniu wszyscy powstali, odśpiewali hymn Sybiraków i młodzież Szkoły zaprezentowała program artystyczny pod tytułem „Czas przeszły, nie zamknięty”. Były to pieśni, wiersze i odczytane wspomnienia Sybiraków.

Na zakończenie podziękowania młodzieży złożyła Pani Prezes oraz wzruszające wspomnienia o medaliku opowiedział Sybirak ks. Stanisław Pająk. Wszyscy zebrani zostali zaproszeni do Sali Pamięci na skromny poczęstunek.

Tym skromnym artykułem chciałbym sprawić by Sybiracy, których zostało już niewiele nie tylko sami sobie zapalali znicze, ale by młode pokolenie przejęło ten chlubny zwyczaj, by nigdy 10 lutego nie brakło światełka pamięci na pomniku Syberyjskiej Golgoty.
Młodzież tutejszej Szkoły przy ul. Głównej 2 od 26 lat wspiera Sybiraków i bierze czynny udział w uroczystościach i należy wierzyć ,że w kolejnych uroczystościach nie braknie tej wspaniałej młodzieży.

wacki56
wacki56.cal24.pl

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group