« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 20 maja 2022.Imieniny: Aleksandra, Bazylego, BernardynaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Alkohol własnej roboty niczym „zakazany owoc”

Autor: jola
Środa, 29 marca 2017, 12:31
– Znajomy robi pyszne nalewki i chętnie kupiłabym od niego, od czasu do czasu, butelkę, czy dwie. On jednak sprzedawać nie może, bo prawo tego zabrania. Musiałby bowiem mieć zalegalizowaną działalność. Cały czas za darmo brać też nie wypada. W sumie to może taka fanaberia, ale z drugiej strony dlaczego w naszym kraju zabrania się dorobienia osobom, które tego typu trunki robią hobbystycznie. Uważam, że nie ma w tym większej logiki –mówi 31–letnia Paulina.
Prawo zezwala na wytwarzanie własnych nalewek, wina, czy piwa z kupionych alkoholi bazowych. Niestety na ich sprzedaż trzeba już uzyskać zgodę. Największe obostrzenia dotyczą produkcji bimbru. Jego nie powinno się wytwarzać nawet na własny użytek. Za proceder z tym związany grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

- Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, dlaczego na własny użytek nie mogę produkować bimbru. Przecież nie muszę go nikomu sprzedawać. Uważam, że im więcej zakazów, tym gorzej, bo tak naprawdę wszyscy na tym tracą –mówi 55-letni Jan.

Przeciwnicy zalegalizowania produkcji własnych alkoholi, uważają, że zwiększyłoby to liczbę uzależnionych.

- Jestem sceptyczny do tego typu pomysłów, bo ich realizacja stworzyłaby ogromne możliwości alkoholikom. Wydaje mi się, że obecne prawo jest dobre –mówi 45-letnia Justyna. – Tym bardziej, że ewentualne leczenie osób uzależnionych jest kosztowne.

Amatorów domowych alkoholi jest wielu. Kto z nas nie lubi wiśniowej, czy malinowej nalewki? Co do bimbru to ciężko się wypowiadać, bo chyba nawet nie wszyscy go próbowali. Natomiast decyzję o legalizacji produkcji alkoholi chyba najlepiej byłoby przedyskutować z Polakami. W końcu sami powinniśmy decydować, co jest dla nas najlepsze.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~Jakwas | 29 marca 2017, 14:19
Nie zna życia,kto nie pił bimbru góralskiego ze śliwek.Buzia sama się uśmiecha do tego trunku,oczywiście w odpowiedniej ilości.Węgrzy produkują ;Palinkę;legalnie i sprzedawać mogą też legalnie;dlaczego w Polsce jest inaczej?
~Eric Forester | 29 marca 2017, 14:22
~Jakwas Prawda. Przywiozłem sobie z Zakopanego Śliwowicę 70% od gospodarza z wąsem. 0,5 l i piękne wszystko wkoło.
~JULITEJA | 29 marca 2017, 15:10
Aby był trunek własnej produkcji zdrowy i dobry, trzeba mieć dobry sprzęt do filtracji( takie są własnością państwową u sąsiadów zachodnich: Niemcy, Austria, Francja itd.. Sprzęt jest wypożyczany chętnym i ma licznik od którego jest dany wypożyczający rozliczany. Co upędzi na własne potrzeby-nie podlega podatkowi a jedynie opłata jest za pożyczony sprzęt, natomiast jeśli chce sprzedać własne odpędy to już płaci podatek od litrów spirytusu przeznaczonego do sprzedaży ( ale to i tak się opłaca). Odpędy są z niskiej jakości swojskiego wina czy zacierów owocowych bez środków przyspieszających fermentację. Takie ,,okowity" są wyśmienite, bez aldehydów i nie jest to śmierdzący drożdżami gorzki trunek. Jeszcze 30 lat temu można było w Polsce spotkać fachowców od super okowity, dzisiaj ich brak.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja