« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Czwartek, 28 października 2021.Imieniny: Szymona, TadeuszaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Barbórka – ku pamięci Witolda, Stefana i innych górników

Autor: wacki56
Niedziela, 3 grudnia 2017, 18:13
„Szczęść Boże”
Tymi słowami my sztygarzy witaliśmy górników w przodku.

Szczęść Boże to tylko dwa słowa, ale dla nas górników miały ogromne znaczenie.

Każdorazowo zjeżdżając kilkaset metrów pod ziemię oddawaliśmy się pod opiekę św. Barbary, a jej małe figurki witały górników wysiadających z klatek.
O czyhających zagrożeniach dla górników pod ziemią można napisać książki. Wspomnę tylko o zagrożeniu wybuchem metanu, zatruciu tlenkiem węgla, uduszeniu w środowisku pozbawionym tlenu, zawierającym nadmierne stężenie dwutlenku węgla. Zagrożeniem są odpadające odłamki skał i silne tąpnięcia.

Do wyrobisk może też wedrzeć się woda i kurzawka. Silne stężenia gazów mogą doprowadzić do wyrzutu gazów i skał do wyrobisk aktualnie drążonych. Jeśli są one kontrolowane i pod nieobecność załogi to dobrze, ale jeden taki niespodziewany wyrzut miał miejsce podczas obecności załogi doprowadzając do śmierci całej załogi przodka. Chyba dzięki wstawiennictwu św. Barbary uratował się sztygar oddalony znacznie od przodka. Od mojego brata ratownika górniczego znałem cały przebieg akcji ratowniczej. Finał akcji niestety bolesny dla nas i rodzin tych górników.

Cały nasz zakład, dawne PRG pogrążył się w żałobie. Nabraliśmy do matki natury jeszcze bardziej respektu, zaostrzono przepisy i podobny wypadek do zamknięcia wałbrzyskich kopalń już nie miał miejsca.

W ciągu ponad ośmioletniego czasu pracy pod ziemią poznałem wielu wspaniałych górników i sztygarów. To oni sprawiali, że mój młody entuzjazm do pracy pod ziemią nie wygasł, mimo tragedii o której pisałem i zachęcili mnie do pracy w dozorze górniczym. Od zamknięcia kopalń w Wałbrzychu minęło ponad 25 lat i wielu serdecznych przyjaciół przyszło mi pożegnać. Każdego roku odchodzi ktoś bliski mojemu górniczemu sercu i to im właśnie dedykuję ten artykuł.

Czas biegnie nieubłaganie, ale naszym zadaniem jest przekazać młodszemu pokoleniu, że Wałbrzych na węglu stoi i jeszcze duże jego ilości zostały niewydobyte. Na chwilę obecną uznano, że jest to nieopłacalne i zamknięto kopalnie.

Dzięki staraniom braci górniczej i władz miasta Wałbrzycha jest odrestaurowana dawna kopalnia „Thorez” i powstał kompleks o nazwie „Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki”, do odwiedzenia którego serdecznie wszystkich zapraszam.

Wszystkich górników z okazji naszego święta gorąco pozdrawiam i życzę:

„Szczęść Boże”

wacki56

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~WACLAW | 4 grudnia 2017, 14:10
Z okazji Barbórkowego święta pragne złożyć wszystkim Górnikom, Pracownikom Kopalni i ich Rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny ochronnymi ramionami, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, komfortu życiowego i pewności dnia jutrzejszego. Szczęść Boże! Waclaw
~WACLAW | 4 grudnia 2017, 14:27
Z okazji Barbórkowego święta pragniemy złożyć wszystkim Górnikom bylym, Pracownikom Kopalni i ich Rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny ochronnymi ramionami, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, komfortu życiowego i pewności dnia jutrzejszego. Szczęść Boże! Waclaw
57jurand | 4 grudnia 2017, 21:44
Święta Baśka taka zatroskana taka czuwająca aż dziw bierze skąd ponad tysiąc zabitych gorników w tej całej historii wydobycia węgla. Coś z tą Baśką nie tak Wacku.
wacki56 | 4 grudnia 2017, 22:15
Setki wałbrzyszan z Prezydentem Miasta i Biskupem Diecezji na czele oddało dziś hołd tym 1031 górnikom którzy nie dostąpili tej łaski opatrzności. Nie było mnie wśród nich bo zapalałem znicze na cmentarzu bohaterom tego artykułu.
~Gwarek | 5 grudnia 2017, 7:13
A ja zycze pomyslnosci walbrzyskim gwarkom, ktorzy mimo wielu przeciwienstw kontynuuja piekne tradycje walbrzyskiego zaglebia weglowego wydobywajac go tradycyjnymi metodami w biedaszybach.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2021 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja