« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 28 stycznia 2022.Imieniny: Radomira, Tomasza, WaleregoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Ciąża równa się zwolnienie lekarskie (?)

Autor: jola
Środa, 10 maja 2017, 17:55
Z pewnością nie dotyczy to wszystkich pań, ale da się zauważyć, że wiele Polek w stanie błogosławionym szybko rezygnuje z pracy dla bezpieczeństwa swojego i dziecka. Ma to sens, gdy obowiązki ciężarnej obciążają jej organizm, albo szkodzą, a pracodawca nie ma dla niej zastępczego stanowiska. Czasami dziwi jednak, gdy młode panie z biura odchodzą w trzecim miesiącu ciąży. Choć, jak same mówią, wszystko dla dobra maleństwa.
Fakt, że część kobiet szybko decyduje się odejść na macierzyński ma swoje plusy i minusy. Cieszy z pewnością to, że w zaciszu domowego ogniska może ona odpowiednio przygotować się na przyjście potomka. Problemem jednak jest to, że możliwość ewentualnej ciąży czasami zniechęca pracodawców. Choć ostatnio, dzięki niskiej stopie bezrobocia, nie jest tak źle, jak było kiedyś. Zdarza się jednak, że w danym zakładzie kilka nowych pracownic w stosunkowo szybkim czasie zachodzi w ciążę. Jeśli lekarz uzna, że praca zagraża dziecku, szybko decydują się na zwolnienie.

Tak naprawdę dla pracodawcy pieniądze nie zawsze są najważniejsze, bo dość szybko świadczenie kobiecie wypłaca ZUS. Jej stanowisko trzeba jednak utrzymać, bo po macierzyńskim ma prawo wrócić do pracy. Poza tym często konieczne jest przeszkoleniem kolejnego pracownika.

- Jedna z pracownic po kilku miesiącach pracy oznajmiła, że jest w ciąży i odchodzi na zwolnienie lekarskie. Wróciła po macierzyńskim i po kilku miesiącach znowu była w stanie błogosławionym. Oficjalnie pracowała więc w firmie kilka lat, a w rzeczywistości chyba rok - mówi 54-letnia Aniela.

Nikogo nie można oceniać. Każdy bowiem sam najlepiej wie, czy jest w stanie pracować, czy nie. Poza tym ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje lekarz. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli kobiety nagminnie będą rezygnowały z pracy w ciąży to pracodawcy zaczną się uważniej przyglądać młodym kobietom. Już teraz niektórzy z nich w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pytają o to, czy kobiety mają już dzieci.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~pytacz | 11 maja 2017, 9:28
To po co kobiety się głupio pytają że nie chcą ich zatrudniać? Nie może być tak aby koszta ciąży ponosił pracodawca, proste.
~mm | 11 maja 2017, 9:55
tylko w Polsce jest "problem" z kobietą w ciąży, kto i kiedy ma rodzic dzieci? może mężczyźni po godzinach pracy? ręce opadają......
~pytacz | 11 maja 2017, 21:56
Może kobiety by się określiły czy pracują czy rodzą i wychowują dzieci ? A nie 5 srok za ogon łapać. Facet ma tyrać a baba siedzieć w domu.Proste?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja