Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 4108
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Czy się uda?

Autor: Jura
Wtorek, 23 stycznia 2018, 15:14
Polska Narodowa Wyprawa na K2 (jedyny nie zdobyty jeszcze zimą ośmiotysięcznik) sukcesywnie zbliża się do celu. Wczoraj nadeszła do Polski wiadomość, iż himalaiści są już na wysokości 6300 m n.p.m., gdzie założono obóz drugi. Choć droga do szczytu jest jeszcze daleka, to patrząc na poczynania polskiej ekipy można być dobrej myśli.

W zespole, który wyruszył na K2, nie ma co prawda rodowitych wałbrzyszan, jednak w jego skład wchodzą m in. jeleniogórzanin Rafał Fronia oraz pochodzący z pobliskiej Świdnicy Piotr Snopczyński. Kierownikiem zespołu jest zaś uznany himalaista – Krzysztof Wielicki, którego wałbrzyszanie mieli okazję posłuchać przy okazji niedawnego spotkania w jednej z fili Biblioteki pod Atlantami.

Sam temat wspinaczki wysokogórskiej również nie jest w naszym mieście obcy, albowiem obchodzący w zeszłym roku jubileusz 50-lecia Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy, ma bogate tradycje oraz liczne sukcesy na swym koncie. Członkowie WKGiJ do tej pory odwiedzili różne grupy górskie, począwszy od Tatr, poprzez Alpy, Dolomity, Kaukaz, Atlas, Andy, Pamir, Tien- Szan, Karakorum i kończąc na wysokości 7600 m n.p.m. w klubowej wyprawie na Cho-Oyu w głównej grani Himalajów Wysokich.

Biorąc pod uwagę, jak karkołomnym wyzwaniem jest zdobycie szczytu K2, na pewno warto śledzić i trzymać kciuki za powodzenie wyprawy. Warto też wspomnieć, że 10 z 13 pierwszych, zimowych wejść na ośmiotysięczniki należało do naszych Rodaków. Czy zatem to właśnie Polacy napiszą także ostatni rozdział tej historii? Przekonamy się już niebawem.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group