Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 6019
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Emerytura w wieku 60 i 65 lat to przywilej?

Autor: ewa18
Poniedziałek, 8 maja 2017, 13:29
Możemy uważać się za szczęściarzy. W porównaniu z innymi krajami Europy emerytura należy się nam wyjątkowo wcześnie. Choć trzeba przyznać, że Polacy w tej kwestii są podzieleni. Jedni uważają, że jako społeczeństwo starzejące się, powinniśmy dłużej pracować, inni nie wyobrażają sobie prawie 70–letniego budowlańca, czy nauczyciela.

Najdłużej pracować muszą Irlandczycy i Brytyjczycy. Im emerytura należeć się będzie w wieku 68 lat. W Niemczech mówiło się nawet o 71 latach, ale na razie obowiązuje 67 lat. Oczywiście zupełnie inną kwestią jest wysokość świadczenia, lecz to już zupełnie inny temat. Faktem jednak jest, że Polacy w porównaniu do mieszkańców zachodu Europy mają na ogół skromne emerytury.

Zwolennicy podwyższania wieku emerytalnego tłumaczą, że danych demograficznych nie da się zmienić i jako społeczeństwo starzejące się, powinniśmy pracować dłużej. Sprzeciwia się temu jednak wiele osób, które uważają, że praca do prawie 70 lat to niemalże to samo, co pracować do śmierci.

- Mówi się, że wiek emerytalny powinno się podwyższać, ale kto z nas da radę pracować na budowie, produkcji, czy nawet w szkole do prawie 70 lat. Poza tym bezrobocie może jest już niewielkie, tylko, że o dobrą pracę wciąż nie jest łatwo – mówi 57-letnia Iwona.
Polacy muszą się liczyć z tym, że odchodząc wcześniej na emeryturę, ich świadczenie nie będzie wysokie. Wszystko zależy od uzyskiwanych wcześniej dochodów, to zresztą wie każdy z nas.

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group