« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022.Imieniny: Cypriana, Dominika, EmilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Historia bez Lecha Wałęsy

Autor: anulka
Poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 12:47
W miniony piątek część nauczycieli strajkowała przeciwko wprowadzeniu reformy oświaty. Mnie i moich znajomych zszokował jednak fakt, że w nowej podstawie programowej zapomina się o Lechu Wałęsie. Nie jest on może postacią bez wad, ale to w końcu były prezydent Polski,laureat Nobla i bohater narodowy. Czy można o nim zapomnieć?
- Nie możemy zapominać, że Lech Wałęsa jest Polakiem znanym, podziwianym i szanowanym na całym świecie. Jeżeli więc sami mówimy o nim źle to w pewnym sensie przyczyniamy się do negatywnego odbioru naszego kraju za granicą – mawiał na wykładach jeden z uczących mnie profesorów.

Są dowody na to, że nie jest to postać idealna, ale warto o niej pamiętać.

- Dziś stawia się zarzuty wobec wydarzeń, związanych z Okrągłym Stołem. Nie można jednak zapominać, że gdyby nie one to Polska nie doszłaby do miejsca, w którym jest obecnie. Poza tym trzeba sobie zadać pytanie, czy była inna droga do wolności? - mówi jeden ze znajomych historyków.

Mi zaś wydaje się, że nawet jeżeli są osoby, które Lecha Wałęsy nie podziwiają i postrzegają go wyłącznie przez pryzmat postawionych mu zarzutów to zapominać o nim nie należy. W końcu historia powinna obiektywnie przedstawiać całą prawdę. Uczniowie, dorastając, dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, sami ocenią dokonania danej osoby.

- Szkoda, że Lech Wałęsa nie przyznał się do swoich błędów, bo wtedy sytuacja byłaby jasna. Jak też przyznają niektórzy, bohater, który ma coś na sumieniu, jest nawet lepszym, bo bliższym normalnemu człowiekowi. Mimo wszystko nie można zapominać o jego dokonaniach. Dlatego też sama przekażę swojemu dziecku wiedzę na ten temat – mówi mama sześcioletniej Amelki.

O Lechu Wałęsie z pewnością wspomną też historycy, bo nie sądzę, żeby którykolwiek o nim zapomniał.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~Sb | 3 kwietnia 2017, 13:19
Mama Amelki historie Lech Wałęsy przeczyta córce z gazety wyborczej i spełni swój kodowski obowiązek
~Piskorz | 3 kwietnia 2017, 13:24
Będąc w USA, a więc mogę to powiedzieć, że przeciętny Amerykanin nie wie nawet gdzie leży Polska chociaż słyszał, że jest takie państwo. Jedynymi osobami powszechnie rozpoznawalnymi są tam jedynie dwaj wielcy Polacy, Jan Paweł II oraz Lech Wałęsa. Wymieniając te dwie osoby, od razu było wiadomo kim jestem. O Lechu i Jarosławie nikt nie słyszał, nawet z nikim i niczym nie kojarzył. Myślę, że jest to powszechne na całym świecie. Konkluzja jest taka, że historii wymazać się nie da, bo nie da się zaprzeczyć faktom, na których jest ona tworzona. Jeżeli na nowo napisana historia Polski nie będzie pasować do powszechnie obowiązującej historii świata, to kto wyjdzie na głupka, my sami, negując na oczach całego świata nasze wielkie dokonania w ustanowieniu nowego porządku politycznego.
~Polewa | 3 kwietnia 2017, 13:51
O Boze, pani mamo Amelki, czy musi Pani bzdury na temat podstawy programowej kolportowac? Prosze wymien w ktorej podstawie programowej byla mowa o Walesie?!?! Nie ma go teraz, to nie znaczy ze ktos go wykasowal, nie ma go w podstawie programowej bo nigdy go nie bylo!!! LUDZIE!!!! Zacznijcie sami weryfikowac fakty, a nie przyjmujecie jak leci papke propagandowa PO, TVN i Gazety Wyborczej!!!
~Dyplomowany | 3 kwietnia 2017, 14:04
Za nierządów PO wyrugowano z lektur Sienkiewicza . Mickiewicza - tak dla "pokrzepienia serc " Hall i innych nieudaczników
~Polewa | 3 kwietnia 2017, 14:05
Okragly stol, to zdrada idealow solidarnosci. Ale to jeszcze mozna bylo przelknac. Najbardziej gorzka sprawa byla NOCNA ZMIANA. Bolek, Tusk, Geremek, Pawlak, Kuron, mieli wladze, demokratyczny rzad. Mogli robic dekomonizacje. Niestety w dniu Nocnej Zmiany dochodzi do puczu jedynego w wolnej Polsce na demokratyczny rzad. Obalaja go TW Bolek, Tusk, Geremek, Pawlak, Kuron, Niesiolowski. Te gnidy stanely tam gdzie stanely ZOMO i w imie obrony ubekow i sbekow dokonali zamachu stanu na demokratycznie wybrany rzad.
~Polewa | 3 kwietnia 2017, 14:11
Gdyby podczas Nocnej Zmiany Tusk i Bolek staneli by tam gdzie Polska, a nie tam gdzie ZOMO, to dzisiaj by nie bylo juz problemu z sadami. A tak komuszy wrzask ciagnie sie do dzis. A wszystko po to aby Jaruzelski, Kiszczak i Kociolek az do swojej smierci mogli sie bawic z pieskiem na dzialaczce zamiast gnic w wiezieniu za to ze wyslali czolgi na bezbronnych obywateli Polakow. 25 lat protekcji dla komuszych zbrodniarzy. 25 lat nie staneli przed sprawiedliwoscia. 25 lat!!! Standardy Europejskie? A w jakim kraju Europejskim wymiar sprawiedliwosci jest tak nierychliwy?!?! Ze wie, ze ma w swoich granicach zbrodniarza, 25 lat, wie gdzie mieszka, gdzie sie bawi, ale nic z tym nie robi. Sprawiedliwosc?! Nie! to komusza drwina z ofiar i ich rodzin. Sady nie sa po to by bronic nas, tylko komuchow.
~Limciu | 3 kwietnia 2017, 15:05
Wyciąg z: (https://pl.wikipedia.org/wiki/Podstawa_programowa) 16. Polska w latach 1980–1989. Uczeń: 1) wyjaśnia ideę Solidarności i jej wpływ na przemiany społeczno-polityczne w Polsce; 2) charakteryzuje państwo i społeczeństwo w czasie stanu wojennego oraz ocenia społeczno-gospodarcze i polityczne skutki stanu wojennego; 3) opisuje przyczyny i skutki obrad „Okrągłego Stołu”; 4) prezentuje oceny polskiej historiografi i dotyczące PRL-u. - to skandal: nie ma nic o Macierewiczu i braciach Kaczyńskich. Ani nawet o ojcu redaktorze ! Jakaś niekompletna ta podstawa ;-)
~Limciu | 3 kwietnia 2017, 15:13
Anulka ! Ty tak mataczysz za pieniądze od kogoś (np Sorosa) czy zupełnie bezinteresownie w charakterze "pożytecznego idioty" ?
~Janosik | 3 kwietnia 2017, 16:47
Żeby komuś wybaczyć musi być skrucha. żal za nieprawości i krzywdy oraz postanowienie poprawy. U Wałęsy ksywa ."Bolek" tego nie ma. Brnie w bełkocie, aż patrzeć i słuchać przykro. I tami żałosny człowiek miałby być jedną z ikon Polski - tfu po trzykroć.
~pytacz | 3 kwietnia 2017, 19:54
Anulka, jak Wałek kablował to był według ciebie bohaterskim kablarzem? Słyszałaś o karze wypowiadania imienia winowajcy jaką stosuje się od czasów szewca Herostratesa który dla sławy spalił ot tak świątynie w mieście Efez?
~bicz_bozy | 3 kwietnia 2017, 20:38
osobiście uważam, że o kaczyńskiem powinno być więcej w podręcznikach historii aniżeli o innych politykach. historia powinna przestrzegać przed szkodliwymi i niebezpiecznymi postawami. kaczyński za parę lat będzie uosobieniem pozornego patriotyzmu, pogardy dla przeciwnikow politycznych a przede wszystkim dążeniu do spełniania osobistych po trupach (smolenskich, doslownie). za parę lat o Wałęsie dzieci będą się uczyć, przed takimi jak kaczynski i swolocz pisowska bedzie się przestrzegac.
~stop świrom | 4 kwietnia 2017, 8:14
bicz_boży zmień leki, bo choroba psychiczna jak widać postępuje, żal mi twojej rodziny, która musi mieszkać z takim świrem , choć pewnie mieszkasz sam i z nudów skaczesz po PISiorkach:) Kto będzie przestrzegać przed wstrętnym PIS? Takie świry jak TY? Bo na pewno nie nauczyciele w szkołach:)
~Polewator | 4 kwietnia 2017, 9:22
Blek nosi Matke Boska w kieszeni, a donosil na kolegow. Niszczyl w ten sposobcale rodziny. Bo wiazalo sie to ze strata pracy i represjami, nawet wobec dzieci w szkolach. Tak niszczyl Bolek rodziny. A kiedy potrzebowal wygrywal w totka. Farciarz. Nosi Matke Boska w klapie, a nie wie, ze aby nastapilo wybaczenie musza byc spelnione warunki. Przeprosiny, szczery zal i mocne postanowienie poprawy. Ktory z tych 3 arunkow zostal spelniony? Chociaz jeden? To o jakim wybaczeniu mozna tu mowic?
~Polewa z leminga | 4 kwietnia 2017, 9:28
To co? Nikt nie wklei podstawy programowej z lat poprzednich, w ktorej jest mowa o Lechu Walesie? Przeciez temat powstal, z oburzenia, ze nie ma nic o Bolku w podstawie programowej, wykasowali go. Wiec pytam kiedy byl? TVNy i Wyborcza wraz z PO znow wam smieci do glowy wcisnela, byscie sie oburzali? Wiedza co robia, jakie ziarno sypac na jaki grunt by wykielkowalo. I wykielkowalo. Myslec Curwa, a nie wierzyc SITWIARZOM i KORYCIARZOM!!
~pytacz | 4 kwietnia 2017, 9:47
No właśnie , a czemu za rządów lemingozy nie było nic o Wałku w szkołach? Po mistrzowsku rzucone oskarżenie na obecną władzę? Może jeszcze oskarżyć o czarną śmierć w średniowieczu?
~a jak tam wnuki, p. Wałęsa? | 4 kwietnia 2017, 10:44
Jak można uczyć dzieci o osobniku, który zaparł się swej przeszłości? Jak go przedstawiać, jako bohatera, jako noblistę? Bo jest znany na całym świecie? Wypromowali go ci, ktorym zależało, zeby taki człowiek robił za symbol Polski.
~Jerzy Jacek Pilchowski | 4 kwietnia 2017, 11:14
Postkomuna świadomie lansuje Wałęsę. Stara się w ten sposób wmówić ludziom, że komunizm upadł ze względu na ich działalność. TW Bolek jest bowiem idealnym ich reprezentantem. Zamazuje się w ten sposób fakt, że komuna upadłą ze względu na aktywny opór milionów ludzi.
~Marianna | 4 kwietnia 2017, 12:08
Polewa i Pytacz. Jak tam tchórze i paszkwilanci. Zmieniliście już zafajdane w nocy pampersy na czyste ?.
~An | 4 kwietnia 2017, 12:10
Nie mój "bohater"... Zdecydowanie!
~v7 | 4 kwietnia 2017, 13:35
Bolek to klasyczny przykład bufona. Miernota na POsyłki.
~tomtek | 4 kwietnia 2017, 13:53
jaki by nie był to jednak dzięki niemu dokonało się to co się dokonało w bloku tzw. państw komunistycznych (zresztą w którym z tych państw był prawdziwy komunizm?). Jakoś o Hitlerze i Stalinie wszyscy i wszędzie się uczą pomimo tego, że w historii świata byli największymi zbrodniarzami - to jak to się ma do tego czego dokonał Wałęsa? Czyżby był większy zbrodniarzem od nich, że nie powinno się o nim wspominać na lekcjach historii?
~Polewa z leminga | 4 kwietnia 2017, 15:24
Marianna to tak naprawde gruby Marian. Wlasnie pije piwo, pisze posta i masuje sie pod brzuchem.
~Jerzy Jacek Pilchowski | 4 kwietnia 2017, 18:47
~tomtek: Nie. Wałęsa nie był takim zbrodniarzem. Wałęsa był tylko Bolkiem i "dzięki niemu" udało się osłabić Solidarność w bardzo dużym stopniu. W efekcie, komuniści upadli na cztery łapy i mogli brać aktywny udział w rozkradaniu Polski. Gdyby transformacja odbyła się w uczciwy sposób to poziom życia Polaków był by dużo wyższy. Pozostaje mieć nadzieję, że ludzi nie dadzą się jeszcze raz oszukać komunistom i złodziejom. Dzikie wycie POwskich aferałów jest po prostu wynikiem strachu, że niektórzy z nich zostaną osądzeni i skazani, a inni nie będą mogli dalej "kręcić lody".
~Antygona | 5 kwietnia 2017, 7:41
" Nie można jednak zapominać, że gdyby nie one to Polska nie doszłaby do miejsca, w którym jest obecnie " A w jakim jest miejscu? Bezrobocie, bieda,emigracja na skalę nie spotykaną w żadnym postkomunistycznym państwie, depopulacja Limitami NFZ.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja