« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Wtorek, 20 kwietnia 2021.Imieniny: Agnieszki, Czesława, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Integracja czy alienacja?

Autor: ewa18
Poniedziałek, 27 lutego 2017, 11:50
Chyba każdy z nas zna widok Romki z dzieckiem na rękach, która prosi o pieniądze. Zastanawia jednak fakt, dlaczego ta społeczność, od pokoleń zamieszkująca nasze tereny, wciąż nie zintegrowała się z nami. Są obok, ale tak naprawdę istnieje między nami granica. Postanowiłam zgłębić ten temat, bo ciężko mi się pogodzić z faktem, że dzieci są zmuszane do żebractwa. Z drugiej jednak strony znam też Romów, którzy ukończyli szkoły wyższe, a ich kariera zawodowa może być przykładem także dla Polaków.
O Romach mówi się na ogół negatywnie, wyjątkiem są bardzo zamożni Romowie, których kultura wszystkich ciekawi. Na Dolnym Śląsku większość z nich nie może się jednak poszczycić znacznym majątkiem. Wiele osób nie szczędzi im słów krytyki. Wpływ na ten temat mają także informacje, według których zdarza się, że Romowie narkotyzują dzieci, żeby nie płakały i dzielnie znosiły trudy z żebractwem (nie potwierdzałam tej informacji). Inni mówią nawet o porwaniach.

-Osobiście znam przypadek z Anglii. W jednym z marketów Rom porwał dziecko i wszedł do toalety. Była to dziewczynka, więc zgolił jej włosy, żeby wyglądała na chłopca – mówi 31-letnia Magda. – Na szczęście ochroniarze szybko zostali poinformowani. Natychmiast pozamykali wszystkie drzwi i przestępca nie mógł wyjść, a maleństwo wróciło do rodziców – dodaje.

Takie historie niemalże „mrożą krew w żyłach” i stawiają Romów w wyjątkowo negatywnym świetle. Uważam jednak, że jak w większości trudnych tematów, prawda leży po środku. Przede wszystkim nie wszyscy Romowie są źli, a nie wszyscy Polacy dobrzy. To samo można powiedzieć o każdej z nacji. Sama osobiście znam Romów, którzy ukończyli szkoły wyższe i mają dobre posady. Dodam, że pochodzą z najniższych kast. Oni jednak w nieoficjalnych rozmowach mówią, że nie było to łatwe.

- Problem nie jest związany z samą edukacją, czy „wpasowaniem” się w polskie społeczeństwo. Romowie żyją bowiem w grupach i ciężko jest wszystkim wytłumaczyć potrzebę edukacji. Pamiętam moment, gdy dostałam pierwszą pracę, w dodatku całkiem dobrą ,ale postanowiłam się dalej uczyć. Większość osób, pośród których dorastałam nie rozumiało tego i krytykowało mnie za to- mówi anonimowo znajoma Romka.

Każdy z nas z z pewnością słyszał także o Polakach, których wstydzą się rodacy, mieszkający poza granicami Polski. Nie wspominając o wszczynających awantury „kibolach".

Temat jest więc złożony, ale oznacza to, że żadnej społeczności nie można „wrzucać do jednego worka”. Powoduje to jedynie niepotrzebne waśnie i nienawiść, która nikomu nie służy. Trzeba się więc integrować.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~bywały | 28 lutego 2017, 9:14
Koleżanko, i po co wciskasz nam na siłę retorykę marksistowskiej UE z jej jedynie słusznymi rozwiązaniami? Zostaw Cyganów w spokoju i zostaw Polaków w spokoju, bo my już jesteśmy dawno zintegrowani (np.wałbrzyski szczep romski ,,Bergitka" -mieszanka Polaków i Cyganów). Jedni i drudzy wiedzą swoje i nie stanowią dla siebie zagrożenia. Zagrożeniem są radykalni islamiści europejscy zarówno dla Polaków jak i Cyganów,bo żyjemy w pobliżu wielkiego ich skupiska berlińskiego, tzw kalifatu. Zagrożeniem jest też rząd UE i Niemiec mogący w każdej chwili uzbroić islamistów aby ci bili europejskie narody chcące zachować odrębność, jak np.Polacy czy Cyganie.Taka możliwość jest jak najbardziej realna, bo etniczni Belgowie czy Francuzi mogą nie mieć wcale ochoty zaczynać z Polakami.Pozdrawiam
~feniks | 28 lutego 2017, 10:10
Romowie na Dolnym Slasku byc moze sa biedni, ale wystarczy pojechac do takiej Francji, zeby przekonac sie jak tam zyja Cygani i jak dobrze wykorzystuja system socjalny, robiac kolejne dzieci, wyzyskujac miasta do tego, zeby im domki socjalne budowali, nie mowiac juz chociazby o zorganizowanych grupach, ktore kradna hurtem katalizatory ze szrotow samochodowych i Francuzi kompletnie nie potrafia nic na to nie poradzic, bo wkoncu maja DEMOKRACJE

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.

Autorzy

© 2002-2021 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja