« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 28 stycznia 2022.Imieniny: Radomira, Tomasza, WaleregoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Każdy ma swoich bohaterów

Autor: Warszawa
Czwartek, 11 maja 2017, 14:00
Często w przewijających się na tym portalu komentarzach podnoszona jest kwestia bohaterstwa żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej.
Chciałem się odnieść do tego tematu, bo niektóre komentarze mnie bulwersują. Są wśród komentujących osoby, które chwalą Żołnierzy Wyklętych. Znam wiele historii mówiących o ich bohaterstwie, ale znam też takie, które chwały im nie przynoszą. Jednak uważam, że należy im się szacunek, bo walczyli z okupantem niemieckim. Ostatnio pod artykułem dotyczącym składania kwiatów pod pomnikiem pojawiło się wiele negatywnych wpisów na temat choćby Armii Ludowej. Oni w większości też walczyli o wolną Polskę i nie spodziewali się, że po II wojnie światowej nasz kraj zostanie podporządkowany ZSRR. Przecież stało się to nie z naszej woli, tylko z woli państw silniejszych od nas i mających o wiele więcej do powiedzenia. Dlatego tych żołnierzy z Armii Ludowej też cenię i nie obrażam ich. Dlatego apeluję do komentujących, by zachowali więcej spokoju i nie byli tak wylewni (wulgarne, obraźliwe treści kierowane w stosunku do żołnierzy) i zanim coś napiszą, niech się dobrze zastanowią...

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~Polewa z leminga | 11 maja 2017, 14:16
No nie moge. Znasz chociaz podstawowe fakty? Po pierwsze, Zolnierze Wykleci walczyli z okupantem komuszym, i za to nalezy im sie szacunek. Po drugie. Kwiaty byly skladane pod pomnikiem czerwonej armii, nie armii ludowej. Znasz roznice pomiedzy nimi? AL w pełni podlegała ośrodkom dowódczym w ZSRR. AK miala rozkaz niewalki z AL, uwazajac to za nieporzadana ostatecznosc. Skoro podstawowych faltow nie znasz, to mysle ze na temat ZOlnierzy Wykletych tez niewiele wiesz.
~Cebulak | 11 maja 2017, 15:26
Do ~Polewa z leminga | Dziś, 14:16 Nie zauważyłeś, że to "Rykowisko" to taki "nowoczesny" agent wpływu?
~Jesion | 11 maja 2017, 16:48
Przecież te zlewakowane Rambachery kładły kwiaty Sowietom, i o to była ta ostradysputa. A co do Armii Ludowej to hmmm o oddziale Cienia i wydarzeniach w Owczarni autor tekstu chyba nie słyszał...
~pytacz | 11 maja 2017, 21:53
Dlaczego nigdy nikt nie bronił tu dobrego imienia Wyklętych i AK?
~brw | 12 maja 2017, 7:02
Dziennikarz M. G. wspierający inicjatorów składania kwiatów... Znajdziecie go w nazwiskach osób to robiących. Fejsszitu już mało...
~v7 | 12 maja 2017, 8:03
Komuna próbuje się wybielać.POdobnie jak Niemcy od których Donek brał kasę i medale. Zdrajcy, targowica, komuniści i złodzieje 😀
~wnuk | 12 maja 2017, 9:21
Dla mnie bohaterem jest mój dziadek, który po wojnie walczył z bandami, zdrajcami narodu polskiego i złodziejami.
~pytacz | 12 maja 2017, 9:25
Z jakimi bandami walczył , UPA czy rabunkowymi?
~Załomek | 12 maja 2017, 10:32
Bury kazał powiesić kobietę w widocznej ciąży tylko dlatego że powiedziała że Bury jest bandytą. To co robiono na Podhalu to nie chce mi się nawet pisać.Takich dziś mamy bohaterów czczonych i podziwianych przez niedouczonego ,,polewe z leminga" (co za durna ksywa). Niektórzy pseudo bohaterowie mordowali małe dzieci z których najmłodsze miało kilka miesięcy. To informacje z IPENU a nie moje. Fanatyczni durnie !! Przyjdzie jeszcze czas na policzenie sie z wami.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 11:26
Załomek porownujesz sciero Burego do Czerwonej Armii Gwalcicieli?
~bicz_bozy | 12 maja 2017, 15:22
zgadzam, że porównanie Burego do Armii Czerwonej jest nie na miejscu. Armia Czerwona wyzwoliła nasze ziemie, Bury był pospolitym bandytą.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:35
"Zbóje z NKWD w ciągu tych paru miesięcy zniszczyli dziesięć razy tyle ideowych Polaków co hitlerowcy w ciągu czterech lat. Oto wolność przyniesiona przez Rosję dla Polski." "NKWD i Berlingowcy stosują niesłychany terror na ludności polskiej. Grabieże, mordy, gwałty. Dnia 7 marca spalono wieś Guty, powiat Ostrów Mazowiecka. Ludność wymordowana, kobiety i dzieci, żywcem wrzucane w ogień."
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:36
Są to przeważnie Polacy, deportowani z Kresów Wschodnich w latach 1939–1941 i osadzeni w więzieniach oraz łagrach w głębi Związku Sowieckiego. Ta tworząca się pod dowództwem sowieckim armia jest dla nich jedyną praktycznie szansą wyrwania się z sowieckiego piekła i powrotu do ojczyzny. Która stała się jednak jedynie kolejną kolonią sowiecką — stalinowskich zbrodniarzy... Ta sowiecka dywizja ma polskie mundury oraz zsowietyzowne orzełki bez korony. Jest w niej nawet i polski kapelan – porwany z Polesia przez bandytów z sowieckiej partyzantki i okrężną drogą przywieziony do Sielc – ks. Franciszek Kubsz.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:37
W tym wojsku służącym wyłącznie interesom sowieckim — niemal cała kadra oficerska składa się z oficerów sowieckich. Kilka stanowisk oficerów politycznych zajmują w tej dywizji zdrajcy ze stalinowskiej, komunistycznej organizacji nazwanej "Związek Patriotów Polskich". W czerwcu 1943 Wódz Naczelny i premier RP gen. Władysław Sikorski stwierdził, że stalinowskie wojsko Berlinga jest polską dywizję komunistyczną o charakterze dywersyjnym. Zaś samego Berlinga gen. Sikorski uznał za zdrajcę, który zdezerterował z Wojska Polskiego.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:38
Zbrodnie radzieckie w Polsce 1939-1945, przygotowanie radzieckiej agresji na Polskę, pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 i planowany podział terytorium państwa polskiego stanowiły zbrodnię przeciwko pokojowi. Armia Czerwona przekroczyła granice Polski bez wypowiedzenia wojny 17 września 1939, mimo zawartego 1932 dwustronnego paktu o nieagresji, przedłużonego 1934 do końca 1945. ZSRR pogwałcił także umowy międzynarodowe: traktat ryski z 1921 o wytyczeniu granicy polsko-radzieckiej, protokół Litwinowa o wyrzeczeniu się wojny jako środka rozwiązywania sporów z 1929 i konwencję londyńską o definicji agresora z 1933.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:39
Wydane w dniu agresji orędzie Prezydenta RP I. Mościckiego określało jednoznacznie atak radziecki na Polskę jako pogwałcenie umów wzajemnych, międzynarodowych oraz zasad moralnych obowiązujących w stosunkach między narodami. Rządy Anglii i Francji złożyły w Moskwie noty protestacyjne, nie uznające argumentacji W.M. Mołotowa ani stanu faktycznego powstałego w wyniku agresji. ZSRR nie poszanował umów międzynarodowych i dobrych obyczajów w stosunku do polskich służb dyplomatycznych zaskoczonych agresją. Aresztowano konsula RP w Kijowie R. Malinowskiego, szykanowano ambasadora W. Grzybowskiego i pracowników polskiej ambasady w Moskwie. Opuścili oni Rosję dopiero po stanowczym proteście członków korpusu dyplomatycznego państw zachodnich, w tym szczególnie ambasadora Niemiec.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:40
W trakcie trwania kampanii Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej. Rozstrzelano m.in. generała J.K. Olszynę-Wilczyńskiego wziętego do niewoli pod Sopoćkiniami w Puszczy Augustowskiej. Za stawianie zbrojnego oporu Armii Czerwonej dokonano zbiorowych egzekucji żołnierzy polskich w okolicach Wilna, w Rohatynie i Wólce Wytyckiej, jeńców wojennych maltretowano w Grodnie, Wołkowysku, Oszmianie, Mołodecznie, Nowogródku, Sarnach, Kosowie Poleskim i Tarnopolu. Dokonywano mordów na ludności cywilnej, nie oszczędzając kobiet i dzieci, np. w Rohatynie. Złamano umowę kapitualcyjną wobec obrońców Lwowa - zamiast przyrzeczonego swobodnego opuszczenia miasta i przemarszu do Rumunii lub na Węgry....
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:40
... żołnierze wraz z dowodzącym generałem W. Langnerem trafili do obozów jenieckich. Ogółem w czasie kampanii przeciwko Polsce Armia Czerwona wzięła do niewoli ok. 230 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy państwowych i policjantów. Po przekazaniu ok. 40 tys. jeńców Niemcom, zwolnieniach i ucieczkach, na początku listopada 1939 w radzieckich obozach jenieckich przebywało ok. 170 tys. osób. We wrześniu 1939 ZSRR nie był stroną konwencji genewskiej z 1929 o jeńcach wojennych i nie stosował jej ustaleń.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:41
Wbrew powszechnie przyjętym zasadom żołnierze polscy wzięci do niewoli nie pozostali pod władzą Armii Czerwonej, lecz przekazano ich NKWD. W krótkim czasie stali się więźniami i trafili do obozów pracy rozrzuconych po całym ZSRR. Tylko ok. 20 tys. żołnierzy mogło kontynuować walkę w armii generała W. Andersa, utworzonej na podstawie umowy Sikorski-Majski z 30 lipca 1941. Około 150 tys. osób padło ofiarą eksterminacji w więzieniach śledczych, łagrach i obozach jenieckich. Bezprzykładnego mordu dokonano z polecenia najwyższych władz radzieckich na jeńcach z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:42
Od momentu wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie Rzeczypospolitej trwały masowe aresztowania obywateli polskich należących do klas posiadających, policjantów, księży, inteligencji, oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Do czasu rozpoczęcia (1940) wielkich deportacji ludności do radzieckich więzień trafiło ok. 200 tys. osób, przeważnie narodowości polskiej.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:42
Ogromną zbrodnią były masowe wysiedlenia i przemieszczenia ludności polskiej na terenach okupacji radzieckiej w latach 1939-1945, które objęły ok. 2 mln osób. Pogwałceniem międzynarodowego prawa ludności do określenia swej przynależności narodowej był dekret Rady Najwyższej ZSRR z 29 listopada 1939, na mocy którego obywatelom zajętych terenów II Rzeczypospolitej nadawano przymusowo obywatelstwo radzieckie i do maja 1940 przeprowadzano tzw. paszportyzację (wydawanie dowodów osobistych). Przymusowe narzucanie obywatelstwa miało na celu m.in. usankcjonowanie powołania ok. 210 tys. młodych Polaków do Armii Czerwonej.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:43
Zarządzeniem władz radzieckich wyrugowano ze szkół język polski, zlikwidowano polskie placówki kulturalne i polską prasę. Skonfiskowano majątek kościelny, kościoły zamieniano na magazyny, kina bądź domy kultury szerzące komunistyczną propagandę. Przejęcie przez władzę radziecką fabryk, banków i majątków ziemskich, nieekwiwalentna wymiana polskiego złotego na rosyjskiego rubla przy górnej granicy wymiany 250 zł na osobę, rabunki mienia państwowego i prywatnego sprawiły, że społeczeństwo żyjące pod okupacją radziecką znalazło się w skrajnej nędzy.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:44
Po napaści A. Hitlera na ZSRR (22 czerwca 1941), wobec braku możliwości ewakuacji, NKWD mordowało więźniów skazanych na wysokie wyroki, chorych i niezdolnych do marszu. W lwowskich Brygidkach i na Zamarstynowie zamordowano ok. 8 tys. więźniów, podobnie likwidowano więzienia w: Kijowie, Smoleńsku, Charkowie, Równem, Berdyczowie, Berezweczu, Mińsku. Ogółem z rąk radzieckich i od bombardowań niemieckich zginęło ok. 80 tys. Polaków.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:45
Dalszy rozwój wypadków, a w szczególności zerwanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy ZSRR i rządem polskim w Londynie (26 kwietnia 1943), utworzenie Związku Patriotów Polskich i Armii Polskiej w ZSRR, ustalenia w sprawie polskiej na konferencjach Wielkiej Trójki w Teheranie i Jałcie, powstanie Krajowej Rady Narodowej, sprawił, że po wkroczeniu Armii Czerwonej na wschodnie ziemie przedwojennej Polski władze radzieckie traktowały je jako część terytorium własnego państwa i podjęły działania skierowane przeciwko Polskiemu Państwu Podziemnemu, reprezentowanemu przez rząd polski na emigracji. Współpraca Armii Czerwonej z polskimi zgrupowaniami AK trwała tylko w okresie wspólnych walk przeciwko Niemcom.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:46
Po przejściu frontu rozpoczęły się aresztowania oficerów i rozbrajanie żołnierzy. Oficerów wywożono w głąb ZSRR, żołnierze mogli wybierać pomiędzy wcieleniem do armii Z. Berlinga a zsyłką. Nie wszyscy jednak mieli wybór, w głąb Rosji wywieziono całą 27 Wołyńską Dywizję Piechoty AK, zgrupowanie pułkownika A. Krzyżanowskiego (5,5 tys. żołnierzy) biorące udział w wyzwoleniu Wilna (operacja Ostra Brama), 5 Dywizję Piechoty AK pułkownika W. Filipkowskiego (3 tys. żołnierzy) walczącą przy oswobodzeniu Lwowa.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:46
Przypadki zbrojnego oporu wobec Armii Czerwonej najczęściej kończyły się fizyczną likwidacją oficerów i żołnierzy, jak np. podczas potyczki oddziału podpułkownika M. Kalenkiewicza z oddziałami policyjnymi NKWD 21 sierpnia 1944 pod Surkontami, gdzie żołnierze radzieccy dobili wszystkich rannych Polaków. Przekroczenie Bugu, uznanego przez władze radzieckie za granicę Polski, nie zmieniło metod ich działania wobec przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego i AK.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:47
Wbrew stanowisku prawowitego rządu i narodu polskiego władzę w kraju oddano komunistom. 23 lipca 1944 PKWN wydał dekret o podporządkowaniu spraw dotyczących AK i innych polskich organizacji kompetencji sądów wojskowych ZSRR. Wzmogły działalność NKWD i kontrwywiad Armii Czerwonej Smiersz. Po wyzwoleniu w lipcu 1944 Lubelszczyzny, przy znacznym udziale 3 Dywizji Piechoty AK pułkownika A. Świtalskiego i 9 Dywizji Piechoty AK generała L. Bitnera, żołnierze tych zgrupowań znaleźli się m.in. w obozach w Nowinach, Poniatowej, Skrobowie, Majdanku. Podobny los spotkał żołnierzy AK w okręgu krakowskim i białostockim oraz na obszarze warszawskim.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:48
1944 PKWN powołał Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, który ściśle współpracował z radzieckimi organami bezpieczeństwa w tropieniu ukrywających się działaczy politycznych i żołnierzy podziemia. Łącznie na obszarze przedwojennej Polski radzieckie i polskie siły bezpieczeństwa aresztowały w latach 1944-1945 ok. 200 tys. osób, w tym 50 tys. żołnierzy AK. Jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego był proces szesnastu przywódców państwa polskiego przed radzieckimi organami sądowymi. Oficerowie NKWD nadzorowali pracę kontrwywiadu Wojska Polskiego (Główny Zarząd Informacji) i resortu bezpieczeństwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, prowadzących walkę z podziemiem zbrojnym i politycznym w Polsce w latach 1944-1948.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:48
1990 rząd M.S. Gorbaczowa oficjalnie potwierdził odpowiedzialność NKWD za zbrodnie na ponad 20 tys. oficerów polskich, policjantów i urzędników państwowych w Katyniu, Charkowie i Twerze, a w grudniu tegoż roku ujawnił dokumenty potwierdzające odpowiedzialność najwyższych władz ZSRR (m.in. Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików)) za zbrodnie i ich ukrywanie. Co czynia do tej pory.
~Polewa z leminga | 12 maja 2017, 15:51
Tak wiec albo zwykly tepak, ktory nie zna faktow historycznych, albo zdrajca, albo przekomuszone czerwone urwisko moze o Czerwonej Armii Gwalcicieli mowic wywoliciele. I jeszcze kwiaty w podziece za mordy i zbrodnie na Polakach im skladaja. I to z wlasnej woli, nikt ich nie przymuszal?!?! Czerwone pacholki Moskwy.
~Antygona | 15 maja 2017, 0:40
Moimi bohaterami jest Janosik i Robin Hood Przy czym wolę Janosika bo swojak,a ten drugi to z importu. Czytałam kiedyś hasło na murze " Janosik wróć, naród głoduje " no i tak se czekam :)

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja