Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 5777
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Kilkumiesięczny remont u sąsiada – jak poradzić sobie z uciążliwym hałasem

Autor: ewa18
Wtorek, 11 lipca 2017, 9:39
Sąsiad w bloku remontuje się już drugi miesiąc. Z jednej strony mieszkanie od czasu do czasu trzeba odnowić, z drugiej odgłosy ciągłego wiercenia sprawiają, że człowiek nie może się na niczym skupić. Hałasy trwają przez całe dnie, nie zakłócają jednak ciszy nocnej, więc nic z nimi nie można zrobić. Mam nadzieję, że wkrótce się skończą. Okazuje się jednak, że niektórzy ludzie potrafią przebudowywać mieszkania przez lata. Wtedy można zgłosić problem do spółdzielni mieszkaniowej.

Z ciekawości zaczęłam szukać wątku prawnego, dotyczącego uciążliwego remontu u sąsiada. Znalazłam mnóstwo wpisów ludzi, którzy musieli znosić trwające bardzo długo hałasy, spowodowane pracami budowlanymi u sąsiadów. Ponadto znajoma powiedziała mi, że w jej bloku ktoś remontował się trzy lata. Z tym, że od czasu do czasu robił przerwy. Przyznam szczerze, że codzienne odgłosy wiertarki udarowej naprawdę są ciężkie do zniesienia. W zasadzie ciężko się na czymkolwiek skupić. Nie chcę nawet myśleć o tym, że mogą jeszcze długo trwać. Osobiście z takim problemem spotkałam się pierwszy raz, bo w domu rodzinnym nigdy nie było takich kłopotów. Nikt, nawet podczas remontów, tyle nie wiercił.

W prawie jest zapis, że uciążliwe hałasy są zabronione nie tylko podczas ciszy nocnej. Z tego, co czytałam, muszą one jednak wynikać ze złej woli. W przypadku remontu tego komuś zarzucić nie można. Alternatywą jest więc udanie się do spółdzielni mieszkaniowej, bo te często mają zawarte w regulaminie, że po pierwsze powinno zgłaszać się zaplanowany remont i termin jego skończenia. Po drugie określają także możliwy czas przeprowadzania prac budowlanych, uciążliwych dla innych.

Oczywiście trzeba żyć w zgodzie z innymi, więc i ja na razie cierpliwie znoszę odgłosy wiertarki udarowej. Mam jednak nadzieję, że sąsiad nie będzie się jeszcze bardzo długo remontował. Myślę, że kilka miesięcy można wytrzymać, ale hałas trwający w nieskończoność byłby chyba przesadą.

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group