Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 5925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Kultura czy polityka?

Autor: ewa18
Poniedziałek, 22 maja 2017, 16:34
Ostatnio głośno jest o festiwalu w Opolu, bo z występów zrezygnowało wiele polskich gwiazd. Mimo, że jest to zdecydowanie wydarzenie kulturalne, to polityka sprawiła, że ma ono obecnie zupełnie inny wymiar. Wniosek z tego taki, że polityki do kultury lepiej nie mieszać.

Oczywiście każdy ma prawo się z taką opinią nie zgodzić. Wydaje się jednak, że zawsze, gdy polityka „miesza” się z kulturą, zaczynają się problemy. Artyści bowiem, jak wszyscy mają swoje prywatne zdania i angażują się w różnego rodzaju akcje. Zabronić im tego nie można. Nie powinno to też mieć wpływu na ich występy na scenie, bo to już zupełnie coś innego.

Z występu w Opolu z „różnych powodów” zrezygnowali Kayah, Katarzyna Nosowska, Katarzyna Cerekwicka, Katarzyna Kowalska, Andrzej Piaseczny (miało to być jego 25-lecie), Urszula, sama Maryla Rodowicz i inni.

Nie wiadomo, jak ostatecznie zakończy się kryzys. Z pewnością dowiemy się o tym wkrótce. Choć chyba najlepiej byłoby dla wszystkich, gdyby definitywnie oddzielono politykę od kultury. W końcu ich funkcje są zupełnie inne.

Na marginesie: Przy kryzysie festiwalu przypomniała mi się sprawa „Nergala” (Adam Darski), który w 2007 roku podczas koncertu w Gdyni podarł Biblię i rozrzucił wyrwane kartki wśród publiczności, wypowiadając słowa „Żryjcie to g…o! Doniesienie o obrazę uczuć religijnych złożyli wówczas pomorscy posłowie PiS i Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. W 2013 roku został uniewinniony. Oczywiście jest to sprawa bulwersująca, zwłaszcza dla wierzących, ale wokalista ostatecznie nie został ukarany. Choć niektórzy złośliwie mówili, że obrażanie katolików na ogół nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Byli ciekawi, czy równie ohydny czyn „Nergal” byłby w stanie zrobić wobec wyznawców innych religii? Wydaje się jednak, że ten występek był znacznie gorszy, niż wsparcie KOD-u przez Kayah.

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group