« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 28 stycznia 2022.Imieniny: Radomira, Tomasza, WaleregoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Kupujesz działkę? Sprawdź, czy nie znajduje się ona na terenach zalewowych

Autor: ewa18
Czwartek, 4 maja 2017, 11:07
Budowa domu to ogromna i kosztowna inwestycja. Na samym początku trzeba nabyć działkę. Okazuje się, że jej kupno wcale nie jest takie proste. Przekonała się o tym polska rodzina, mieszkająca w Anglii, która planuje wrócić do kraju i zamieszkać na Dolnym Śląsku. Mało brakowało, a kupiłaby kawałek terenu zalewowego.
- Mąż kilka razy przylatywał do Polski, tylko po to, żeby znaleźć działkę pod budowę domu. Najbardziej byliśmy zainteresowani powiatem wrocławskim, choć zastanawialiśmy się też nad innymi regionami m.in. wałbrzyskim i jeleniogórskim. W końcu wybraliśmy konkretną lokalizację. Kiedy przyjechaliśmy sfinalizować umowę, okazało się jednak, że cały teren jest zalany wodą. Z jednej strony byliśmy źli, z drugiej cieszyliśmy się, że stało się to przed jej nabyciem, a nie po – mówi 32-letnia Agnieszka.

Kupno działki nie jest więc prostą sprawą. Tak naprawdę niemalże na całym Dolnym Śląsku trzeba sprawdzać, czy dany teren nie jest zalewowy. W tym celu warto zajść do miejscowego urzędu gminy, który powinien posiadać mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego (powinny one być uwzględnione w planach zagospodarowania przestrzennego, albo decyzjach o warunkach zabudowy). Dobrze też zapytać się mieszkańców danej miejscowości, czy na jej terenie na pewno nie występują choćby lokalne podtopienia, a jeżeli w dalszym ciągu nie jesteśmy pewni, możemy zasięgnąć opinii geologa.

Wszystkie dodatkowe procedury, mogą zniechęcać człowieka do kupna działki. Warto jednak poświęcić trochę czasu, żeby upewnić się, że wybrana przez nas okolica jest nie tylko piękna, ale i bezpieczna. W końcu budowa domu to inwestycja na długie lata, poza tym o ewentualne odszkodowanie może nie być łatwo.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja