Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 4111
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Kupujesz mieszkanie? Weź pod uwagę duży podatek

Autor: jola
Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 19:49
Osoby, które kupują wymarzone mieszkanie z rynku wtórnego, powinny brać pod uwagę nie tylko jego cenę. Będą bowiem musiały zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi dwa procent wartości rynkowej nieruchomości. Do tego dochodzi taksa notarialna i kilka innych kosztów. Zsumowane mogą być kolejnym, dużym obciążeniem dla przyszłych nabywców.

Przykładowo, kupując mieszkanie za dwieście tysięcy złotych trzeba będzie zapłacić cztery tysiące złotych. Dla wielu osób to dość spora kwota. Tym bardziej, że doliczyć do niej będzie trzeba jeszcze inne opłaty.

W najgorszej sytuacji są chyba osoby, które muszą wspomagać się pożyczką. Nie dość, że sam kredyt to duże obciążenie i konieczne jest wcześniejsze zgromadzenie wkładu własnego to trzeba jeszcze liczyć się nawet z kilkoma tysiącami prowizji. Jej wysokość jest inna w zależności od banku, w niektórych można ją też kredytować.

Ogólnie ujmując młodzi Polacy, którzy sami muszą dorobić się własnego mieszkania, nie są dziś w łatwej sytuacji. Oprócz dużych kosztów, związanych z nabyciem lokalu, muszą liczyć się także ze sporym wydatkiem, związanym z przeprowadzeniem transakcji. Szkoda, że państwo chociaż w tej kwestii „nie ułatwia ludziom życia” i przynajmniej tych, co nabywają pierwszą nieruchomość nie zwalnia z podatku. Niestety obecnie można o tym tylko marzyć.

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group