« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Wtorek, 20 kwietnia 2021.Imieniny: Agnieszki, Czesława, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Nie płacisz alimentów – nie unikniesz odpowiedzialności

Autor: ewa18
Poniedziałek, 5 czerwca 2017, 17:10
Dłużnicy alimentacyjni nie będą mogli już tak łatwo wymigać się od spłaty należności. W ubiegłym tygodniu weszły bowiem w życie regulacje, na mocy których łatwiej jest ich ukarać. Grzywnie, karze ograniczenia, albo pozbawienia wolności podlegają osoby, które nie zapłacą dziecku tego świadczenia, co najmniej trzy razy. Przy czym mogą one odbywać wyrok w ramach dozoru elektronicznego i pracować.
Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości celem ustawy nie jest karanie, a zapewnienie dziecku utrzymania i wsparcia od obu rodziców. Sankcje nie będą obejmowały też osób, niepłacących alimentów z powodu bezrobocia i biedy. Unikną ich również podejrzani, którzy w ciągu 30 dniu od pierwszego przesłuchania, uregulują wszystkie należności.

Natomiast z wyższą karą, nawet pozbawieniem wolności do dwóch lat, muszą się liczyć dłużnicy alimentacyjni, przez których dzieci nie mają zapewnionych podstawowych potrzeb, albo brakuje im funduszy na leczenie przewlekłej choroby.

Regulacja ma jednocześnie zapobiec wykorzystywaniu swego rodzaju luki w przepisach, która sprawiała, że niektórzy dłużnicy, co jakiś czas, wpłacali kilkadziesiąt złotych na dziecko, dzięki czemu unikali odpowiedzialności. Kodeks karny mówił bowiem o „uporczywym uchylaniu się” od obowiązku alimentacyjnego, co stwarzało możliwości spryciarzom, niepoczuwającym się do obowiązku.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że zmiany były konieczne, bo w naszym kraju około miliona dzieci nie dostaje przysługujących im świadczeń od rodzica. Komornikom udaje się odzyskać 20% długów. Przy czym karze podlega 29% dłużników.

Warto dodać, że ściągalność alimentów ma znaczenie dla wszystkich Polaków. Dzieciom, których rodzice uchylają się od tego obowiązku, przysługują bowiem świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Rocznie wydaje się na nie około 1,5 miliarda złotych, a odzyskuje się około 14 procent, czyli niewiele.

Fakt, że niektórzy rodzice nie chcą płacić na swoje pociechy dziwi. W końcu to nie one są winne rozpadowi związku. Poza tym alimenty to tylko „kropla w morzu potrzeb” dziecka i wiedzą o tym wszyscy opiekunowie.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.

Autorzy

© 2002-2021 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja