« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 28 stycznia 2022.Imieniny: Radomira, Tomasza, WaleregoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Nie spiszesz testamentu – możesz sprawić rodzinie kłopot

Autor: anulka
Piątek, 26 maja 2017, 15:54
– Żona zmarła kilka lat temu. Mimo, że jestem na emeryturze, dorabiam. Dodatkowo obciążyło mnie spłacenie bratanka małżonki, któremu po jej śmierci należała się część naszego mieszkania – to słowa znajomego, który postanowił szybko załatwić sprawę, żeby nie mieć żadnych problemów.
Część mieszkania bratankowi należała się, bo małżeństwo nie miało dzieci, a rodzeństwo kobiety najprawdopodobniej nie żyło. Zainteresowała mnie ta sprawa, więc sprawdziłam aspekt prawny. Co innego opinia moralna człowieka, który bez skrupułów wyciągnął pieniądze od starszego pana, bo prawo na to pozwala. Osobiście darowałabym sobie taki przywilej.

Z informacji, które przeczytałam, wynika, że sytuacja mężczyzny byłaby lepsza, gdyby żona spisała testament. Jest on bowiem ważniejszy, niż ustawowe dziedziczenie. Najprawdopodobniej jednak żadne z nich nie pomyślało, że ktoś inny może rościć sobie prawo do ich własnego mieszkania.

Na koniec dodam, że spadek po danej osobie należy się małżonkowi, dzieciom, wnukom (zstępnym), rodzicom, rodzeństwu, a także ich zstępnym, dziadkom oraz pasierbom. Dlatego też warto spisać testament i zaznaczyć w nim komu konkretnie chcemy przepisać spadek po nas, w tym przypadku część mieszkania. Niestety pewne aspekty prawne nie zawsze są tak oczywiste, jak nam się wydaje, a właściwie na ogół nie są.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~prawnik_123 | 27 maja 2017, 16:01
Szanowna Pani pisze bzdury, gdyż po spisaniu testamentu, bratanek w nim pominięty ma prawo do zachowku. Czyli może się domagać zapłaty 1/4 wartości majątku po zmarłej. Polecam lekturę kodeksu cywilnego.
~Niro | 28 maja 2017, 16:05
Przecież ta pani nie więc co pisze. Pisze byle co bo gdy nikt nie będzie ich czytał idą na bruk nieroby. Bo jak nazwać kogoś kto zarabia pisząc,a piszac klamie

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja