Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 4427
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Nie tylko Książ i Grodno

Autor: Jura
Sobota, 29 lipca 2017, 10:07
Mroczne, tajemnicze i szalenie intrygujące. Choć często czas ich świetności dawno przeminął, to wciąż pobudzają wyobraźnie wielu. Stare zamczyska, bo o nich tu mowa bez wątpienia mogą stać się ciekawym punktem na trasie sobotnio–niedzielnych spacerów.

Obecnie w Polsce mamy 419 zamków, a lwia część z nich leży na Dolnym Śląsk. Oczywiście często nie są to już zapierające dech w piersiach twierdze, a jedynie skromne ruiny — pełne uroku pozostałości dawnych tarasów, baszt czy murów.

Kilka takich perełek ubogaca także Ziemię Wałbrzyską. Prócz wspomnianych w tytule Książa, (nomen omen jednej z głównych atrakcji Wałbrzycha) czy zamku Grodno z pobliskiego Zagórza mamy na naszych terenach także kilka innych obiektów, o których na pewno warto pamiętać. Najstarszą z naszych lokalnych warowni jest trzynastowieczny zamek Cisy, ulokowany nad wąską i głęboką doliną Czyżynki, w pobliżu Szczawna-Zdroju. Z kolei na Górze Zamkowej w dzielnicy Podgórze mieści się zamek Nowy Dwór z XIV wieku. Również czternastowiecznym kasztelem jest Radosno, wznoszące się w okolicach Sokołowska nad potokiem Sokołowiec a kilka kilometrów dalej, w bliskiej odległości od Jedliny-Zdroju możemy podziwiać piękną panoramę okolicznych gór w scenerii rumowiska zamku Rogowiec. Przy okazji zamkowy rujnacji warto wspomnieć także o sztucznych, niby gotyckich ruinach zamku Stary Książ, które powstały w 1797 roku na gruzach dawnej, XIII-wiecznej budowli.

Wszystkie te zamczyska zachwycają swym surowym pięknem oraz burzliwą historią. Na pewno warto by zostały umieszczone na mapach lokalnych wędrówek zarówno przez tych, którzy mieli okazję już je kiedyś oglądać, jak i tych, dla których są one wciąż nieodkrytą tajemnicą.

Do zobaczenia na szlaku!

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group