« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Wtorek, 22 września 2020.Imieniny: Joachima, Maurycego, TomaszaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Nie tylko Książ i Grodno

Autor: Jura
Sobota, 29 lipca 2017, 10:07
Mroczne, tajemnicze i szalenie intrygujące. Choć często czas ich świetności dawno przeminął, to wciąż pobudzają wyobraźnie wielu. Stare zamczyska, bo o nich tu mowa bez wątpienia mogą stać się ciekawym punktem na trasie sobotnio–niedzielnych spacerów.
Obecnie w Polsce mamy 419 zamków, a lwia część z nich leży na Dolnym Śląsk. Oczywiście często nie są to już zapierające dech w piersiach twierdze, a jedynie skromne ruiny — pełne uroku pozostałości dawnych tarasów, baszt czy murów.

Kilka takich perełek ubogaca także Ziemię Wałbrzyską. Prócz wspomnianych w tytule Książa, (nomen omen jednej z głównych atrakcji Wałbrzycha) czy zamku Grodno z pobliskiego Zagórza mamy na naszych terenach także kilka innych obiektów, o których na pewno warto pamiętać. Najstarszą z naszych lokalnych warowni jest trzynastowieczny zamek Cisy, ulokowany nad wąską i głęboką doliną Czyżynki, w pobliżu Szczawna-Zdroju. Z kolei na Górze Zamkowej w dzielnicy Podgórze mieści się zamek Nowy Dwór z XIV wieku. Również czternastowiecznym kasztelem jest Radosno, wznoszące się w okolicach Sokołowska nad potokiem Sokołowiec a kilka kilometrów dalej, w bliskiej odległości od Jedliny-Zdroju możemy podziwiać piękną panoramę okolicznych gór w scenerii rumowiska zamku Rogowiec. Przy okazji zamkowy rujnacji warto wspomnieć także o sztucznych, niby gotyckich ruinach zamku Stary Książ, które powstały w 1797 roku na gruzach dawnej, XIII-wiecznej budowli.

Wszystkie te zamczyska zachwycają swym surowym pięknem oraz burzliwą historią. Na pewno warto by zostały umieszczone na mapach lokalnych wędrówek zarówno przez tych, którzy mieli okazję już je kiedyś oglądać, jak i tych, dla których są one wciąż nieodkrytą tajemnicą.

Do zobaczenia na szlaku!

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~gohciu | 29 lipca 2017, 17:2289-*-29-83.dynamic.chello.pl (89.*.29.83)
Radosno czy.... Rogowiec. Baaardzo dawno nie byłem tam i tam. Tamtam:)))
~nikt | 30 lipca 2017, 11:1184-*-111-33.static.chello.pl (84.*.111.33)
zamek Cisy nie jest w okolicach Szczawna tylko jeśli już to niedaleko Świebodzic

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.

Autorzy

© 2002-2020 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja