Czwartek, 18 lipca
Imieniny: Kamila, Karoliny, Szymona
Czytających: 3336
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Nie zaszczepili dziecka – grozi im ograniczenie praw rodzicielskich

Autor: anulka
Piątek, 2 czerwca 2017, 17:57
Temat szczepień jest bardzo często poruszany przez rodziców. Nie ma się czemu dziwić, bo mają oni w związku z nimi spory dylemat. Z jednej strony są bowiem zmuszani do szczepienia swoich pociech, z drugiej w wielu źródłach można przeczytać o możliwych, niepożądanych skutkach z nimi związanych.

Ostatnio media podawały historię rodziców 3,5 miesięcznej córki, którzy nie zaszczepili jej zaraz po urodzeniu. Grozi im nawet odebranie praw rodzicielskich. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, bo na ogół sądy stają po stronie rodziców. Oni bowiem tłumaczą się tym, że szczepienia owszem są obowiązkowe, ale prawo nie przewiduje karania za niepoddawanie się im. Sanepid jednak wciąż straszy grzywnami. Teoretycznie kara może wynosić nawet 50 tysięcy złotych, ale jak podają dotknięte typ problemem osoby, wynosi ona na ogół od 200 do 500 złotych.

O szczepienia dzieci sama zapytałam kilku lekarzy. Podkreślali, że są one ważne. Słyszałam jednak też o prywatnych wypowiedziach innych, którzy sami odwlekają szczepienia swoich pociech. Znajoma opowiadała też o maluszku, u którego szczepionka wywołała przewlekłą chorobę. Dodam jednak, że nie są to informacje oficjalne i ciężko je zweryfikować. Myślę jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest pozostawić decyzję o szczepieniu rodzicom dzieci, tak jak jest w wielu krajach Europy. Przymuszanie ich do niczego nie prowadzi, a wywołuje jedynie niepotrzebne konflikty. Nie mówiąc już o tym, że darmowe szczepionki niekoniecznie należą do tych najlepszych.

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group