« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Niedziela, 28 listopada 2021.Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana, LesławaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Niepełnosprawni w Polsce nie mają łatwo – wiele barier architektonicznych wciąż istnieje

Autor: jola
Poniedziałek, 26 czerwca 2017, 8:00
Już kilka lat temu organizowane były przedsięwzięcia, które miały uświadomić ludziom, jak z ogromnymi trudnościami muszą mierzyć się niepełnosprawni. Zauważyłam jednak, że większość barier architektonicznych wciąż istnieje. Przykładowo osoba na wózku inwalidzkim może mieć kłopot w załatwieniu formalności nawet w urzędach. Wizytę w nich prędzej, czy później musi odbyć niemalże każdy z nas. O tym, że może się ona wiązać ze sporymi problemami przekonałam się sama.
Musiałam wybrać się do jednego z dolnośląskich Urzędów Gminy z niemowlakiem. Okazało się, że do tej pory nie ma w nim windy, a wiele spraw trzeba załatwiać na piętrze. Musiałam więc „wtaszczyć” wózek z małym dzieckiem , w sumie jakieś 20kg. Pomyślałam jednak, że i tak moja sytuacja jest uprzywilejowana. Zdecydowanie trudniej mają osoby, poruszające się na wózkach inwalidzkich. Muszą bowiem prosić innych w załatwieniu podstawowych formalności. Uważam, że już dawno temu powinno się zlikwidować wszystkie bariery architektoniczne, a przynajmniej dostosować urzędy do przyjmowania wszystkich klientów.

Wiem, że kłopoty miewają też mamy niepełnosprawnych dzieci. Zdarza się bowiem, że same muszą je wnosić na piętro m.in. w szkole. W przypadku nastoletniego dziecka to naprawdę spory wyczyn. Zastanawiam się więc, jak to jest, że niektóre urzędy buduje się z ogromnym rozmachem, a w innych brak jest nawet windy i jakichkolwiek ułatwień dla osób niepełnosprawnych. W tej kwestii naprawdę powinno się coś zrobić. Każdy urząd i instytucja powinny być przystosowane do obsługiwania osób niepełnosprawnych.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2021 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja