Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 6038
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Noście odblaski

Autor: ewa18
Wtorek, 7 marca 2017, 13:31
Mimo, że zgodnie z prawem piesi po zmroku, poza terenem zabudowanym powinni nosić odblaski, wiele osób wciąż o tym zapomina. W ten sposób naraża swoje życie, a nawet zdrowie. Warto wiedzieć, że z danych statystycznych wynika, że aż 38% ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią tzw. „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego.

- Strasznie „wkurzają” mnie piesi, którzy po zmroku, idą w szarym ubraniu poboczem, bo czasami w ogóle ich nie widać. Jak coś się stanie to winny jest kierowca, bo nie zachował należytej odległości – mówi 49-letni Janusz. – W moim przypadku stres jest spowodowany także tym, że kiedyś tuż przed autem, w jednej z okolicznych wiosek, „runął” mi młody, pijany mężczyzna. Było jeszcze widno, więc w porę go zauważyłem, a co byłoby ,gdybym dostrzegł go za późno…? Ludzie, noście odblaski, nie narażajcie siebie i innych na niebezpieczeństwo – apeluje.

Warto uświadomić sobie, że pieszy jest niczym nie chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego też kierowcy powinni zwracać na nich szczególną uwagę i ustępować im pierwszeństwa w wyznaczonych miejscach, ale oni sami także muszą zadbać o swoje życie i zdrowie.

- Wielu kierowców wciąż lekceważy przepisy i nie zatrzymuje się na przejściu dla pieszych. Z drugiej jednak strony są też osoby, które niemalże wbiegają na jezdnię, nawet po zmroku, gdy w ogóle ich nie widać. Myślę więc, że wszyscy powinniśmy sobie wziąć do serca, że przepisy ruchu drogowego są po to, żeby nas ochronić . Odblaski zaś po zmroku warto nosić zarówno na terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym – mówi 35 –letnia Karolina.

Pieszy, mający na sobie szare lub czarne ubranie, po zmroku, jest widoczny przez kierowcę z zaledwie około 40 metrów. Odblaski sprawiają, że piechura zauważa się już z ponad 150 metrów, dzięki czemu osoba prowadząca ma więcej czasu na reakcję i wyhamowanie.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group