« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022.Imieniny: Cypriana, Dominika, EmilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Polscy emigranci wrócą do kraju?

Autor: anulka
Czwartek, 2 marca 2017, 13:06
Z doniesień mediów wynika, że nawet 200 tysięcy Polaków może wrócić do Polski w wyniku Brexitu. Według niektórych osób to dobra wiadomość, bo zasilą one rozwijającą się gospodarkę Polski. Już teraz w wielu dziedzinach brakuje rąk do pracy. Natomiast naszych rodaków często zastępują pracownicy z Ukrainy, Rosji czy Armenii.
Nie wszyscy Polacy jednak chcą wracać.

-Do Wielkiej Brytanii przyjechałam zaraz po liceum. Tutaj rozpoczęło się więc moje dorosłe życie. Nie wyobrażam sobie powrotu do kraju. Do Polski jeżdżę co parę lat, odwiedzić rodzinę. Wiem, że obecnie sytuacja gospodarcza w ojczyźnie poprawiła się. Wciąż jednak nie jest tak dobrze, jak w Anglii – mówi 32-letnia Katarzyna z Birmingham.

Wiadomo jednak, że osoby, które mieszkają w Wielkiej Brytanii dłużej niż pięć lat, nie będą miały problemów z pozostaniem tam. W nieco gorszej sytuacji mogą być jednak Polacy, którzy do Anglii wyemigrowali niedawno.

- Nie chcę wracać do kraju. Mówi się, że jest lepiej, ale o dobrą pracę wciąż trzeba się długo starać. Tutaj bez problemu znalazłem posadę za wysokie wynagrodzenie. Robię obecnie dodatkowe kursy i liczę, że w przyszłości znajdę nie tylko dobrze płatną pracę, ale i ciekawą – mówi 23-letni Karol. – Jeżeli nie będę mógł zostać w Wielkiej Brytanii, wyjadę do innego kraju.

Niektórzy z kolei nie chcą wracać do kraju z powodu chorób lub niepełnosprawności. Na obczyźnie mogą liczyć bowiem na większą pomoc państwa.

- Od lat jestem w Wielkiej Brytanii. Chciałabym wrócić do Polski, ale ze względu na poważnie chorego syna, ma m.in. autyzm i złożoną wadę serca, bezpieczniej czuję się tutaj. Brytyjskie państwo nas bowiem wspiera, dzięki czemu nie mam problemów z zapewnieniem Kubusiowi wszelkich wygód. Szkoła też jest odpowiednio dostosowana. W Polsce musiałabym zgłosić się o pomoc do fundacji, a także apelować o fundusze do innych ludzi. Nawet nie chcę sobie tego wyobrazić – mówi 36-letnia Mariola.

O tym ile osób wróci do Polski przekonamy się więc w niedalekiej przyszłości. Z pewnością będą to Ci, którzy pojechali wyłącznie w celach zarobkowych, np. zaoszczędzić na mieszkanie itp. Co do reszty pewności nie ma. Polskie zarobki bowiem wciąż mogą być dla nich nieatrakcyjne.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~Anty | 3 marca 2017, 9:20
Taki powrót wróży tylko jedno ale z drugiej strony dobrze. Czas zrobić porządek we własnym kraju i przywrócić czasy kiedy z pracy można było godnie żyć. Martwią mnie tylko obce wojska stacjonujące w NASZYM PAŃSTWIE

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja