Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 6017
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Polska przyjmie uchodźców, mimo oporu rządu?

Autor: ewa18
Wtorek, 13 czerwca 2017, 17:57
Powstał nowy pomysł na rozwiązanie problemu, związanego z przyjmowaniem uchodźców. Pieniądze na ten cel mają otrzymywać samorządy, a nie władza centralna. Zaangażował się w to już Gdańsk. Tymczasem od jakiegoś czasu za sprawą Episkopatu Polski debatuje się w kraju, czy nie utworzyć korytarzy humanitarnych. Potrzebujący byliby w Polsce leczeni i rehabilitowani. Pomoc w tej sprawie zaoferował m.in. Wrocław.

Sprawa przyjmowania uchodźców nie jest prosta, bo Polacy są w tej kwestii podzieleni. Gdyby więc Unii Europejskiej udało się pominąć opinię rządu centralnego i za zgodą samorządów sprowadzić do Polski imigrantów z krajów, w których toczy się wojna, wielu Polaków z pewnością nie byłoby zadowolonych. Dlatego też chyba faktycznie powinno zorganizować się referendum, jak już dawno temu zaproponował Paweł Kukiz. Wtedy byłoby wiadomo, co sądzi większość Polaków.

Na pewno dla części z nas pomoc uchodźcom jest bardzo ważna. Problem polega jednak na tym, że w prywatnych rozmowach wielu Polaków niechętnie mówi się o przyjmowaniu ich do kraju. Wydaje się, że raczej preferujemy udzielenie im wsparcia w innej formie. Problem jest więc spory, bo UE żąda od Polski przyjęcia uchodźców w ramach programu relokacji. Tłumaczenia o wspieraniu Ukraińców mogą raczej nie być wystarczające. W tej sprawie muszą więc zapaść decyzje. Niewykluczone też, że ostatnie zdanie będą miały samorządy. Nie wiem tylko, na ile taka strategia jest realna i czy włodarze będą chcieli wziąć na siebie odpowiedzialność za ewentualne kłopoty.

Dodać trzeba, że kościół coraz częściej mówi o udzieleniu wsparcia uchodźcom. W końcu pomaganie to ważna część życia chrześcijanina. Być może ta postawa będzie miała wpływ na zdanie Polaków, a nawet PiS.

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group