Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 4112
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Prawo pracy sobie, a życie sobie

Autor: anulka
Środa, 21 czerwca 2017, 21:16
Teoretycznie wszystkie firmy przestrzegają przepisów kodeksu pracy. W praktyce jednak niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują możliwości, jakie stwarza im prawo na obniżenie kosztów, związanych z zatrudnieniem pracowników.

Temat ten podjęłam po tym, jak znajome opowiedziały mi o dwóch ciekawych przypadkach. Pierwszy dotyczył pracodawcy, który zamiast umowy o pracę proponował umowę o dzieło. Dodał, że po jakimś czasie będzie możliwość stałego zatrudnienia. Koleżanka początkowo chciała nawet przystać na zaproponowane warunki, ale dodatkowe wymagania niedoszłego szefa uznała za oszukańcze i zrezygnowała. Proponował on bowiem wypłatę tak skromną, że musiałaby podjąć się u niego pracy porównywalnej do dwóch etatów, żeby zarobić około dwóch tysięcy złotych. Chciał ponadto, aby była do dyspozycji tylko dla jego firmy. Warunki były więc korzystne tylko dla niego.

Drugi przypadek dotyczy koleżanki, która pracuje sześć dni w tygodniu, często prawie przez cały dzień. Zatrudnia ją ta sama osoba, ale na dwie różne firmy, papiery się więc zgadzają. Oczywiście sama się na to zgodziła, w przeciwnym wypadku nie miałaby pracy.

W Polsce pracownik jest bardzo kosztowny, dlatego też pracodawcy często szukają rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty. To wydaje się zrozumiałe. Ciężko jednak przystać na sytuację, kiedy zamiast pracy proponuje się wyzysk.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group