« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Czwartek, 28 października 2021.Imieniny: Szymona, TadeuszaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Prawo pracy sobie, a życie sobie

Autor: anulka
Środa, 21 czerwca 2017, 21:16
Teoretycznie wszystkie firmy przestrzegają przepisów kodeksu pracy. W praktyce jednak niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują możliwości, jakie stwarza im prawo na obniżenie kosztów, związanych z zatrudnieniem pracowników.
Temat ten podjęłam po tym, jak znajome opowiedziały mi o dwóch ciekawych przypadkach. Pierwszy dotyczył pracodawcy, który zamiast umowy o pracę proponował umowę o dzieło. Dodał, że po jakimś czasie będzie możliwość stałego zatrudnienia. Koleżanka początkowo chciała nawet przystać na zaproponowane warunki, ale dodatkowe wymagania niedoszłego szefa uznała za oszukańcze i zrezygnowała. Proponował on bowiem wypłatę tak skromną, że musiałaby podjąć się u niego pracy porównywalnej do dwóch etatów, żeby zarobić około dwóch tysięcy złotych. Chciał ponadto, aby była do dyspozycji tylko dla jego firmy. Warunki były więc korzystne tylko dla niego.

Drugi przypadek dotyczy koleżanki, która pracuje sześć dni w tygodniu, często prawie przez cały dzień. Zatrudnia ją ta sama osoba, ale na dwie różne firmy, papiery się więc zgadzają. Oczywiście sama się na to zgodziła, w przeciwnym wypadku nie miałaby pracy.

W Polsce pracownik jest bardzo kosztowny, dlatego też pracodawcy często szukają rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty. To wydaje się zrozumiałe. Ciężko jednak przystać na sytuację, kiedy zamiast pracy proponuje się wyzysk.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~pytacz | 22 czerwca 2017, 9:14
Komunistko, dlaczego nie załozysz własnej firmy i się nie przekonasz kto rzeczywiscie stosuje wyzysk? Jak zapłacisz na ZUS swoją składkę i składkę za pracownika to rzeczywisty koszt pracy. I tak, pracownik który dostaje na rękę przykładowo 1500zł mógłby dostać 2500 zł gdyby nie haracz ZUS w postaci 1000zł który należy odjąć od wynagrodzenia pracownika i wpłacić na ZUS. Dlatego sporo osób pracuje ,,na czarno" - bardziej to im się opłaca i sami tak chcą, więc nie pisz bzdur o ,,wyzysku".

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2021 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja