Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 4108
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Problem z ochrzczeniem dzieci ze związków niesakramentalnych (?)

Autor: anulka
Czwartek, 11 maja 2017, 16:31
Rodzice żyjący w związkach niesakramentalnych mają czasem problem z ochrzczeniem dziecka. Niektórzy kapłani wymagają bowiem, aby najpierw wzięli ślub. Część osób decyduje się na zorganizowanie ceremonii w innej parafii, gdzie jest bardziej przychylny proboszcz, inni organizują wesele, albo rezygnują. Okazuje się, że kluczową sprawą jest to, czy ludzie faktycznie chcą wychować dziecko w wierze, a nie tylko wypełnić narzucony przez rodzinę i tradycję obowiązek.

- Chcieliśmy szybciej zorganizować chrzciny, ale ksiądz uznał, że najpierw powinniśmy wziąć ślub. Ostatecznie zdecydowaliśmy się, że w tym samym dniu odbędą się dwa sakramenty – mówi 32-letnia Edyta.

Znaną praktyką jest też chrzczenie dzieci z niesakramentalnych związków po mszy świętej. Takie rozwiązanie wydaje się być odpowiednim. Nie chodzi bowiem o u ukaranie maleństwa, ale zrozumienie samego sakramentu. Rodzice, podczas chrztu swojego potomka, deklarują, że wychowają go w wierze. Dlatego też osoby niewierzące powinny raczej pozwolić, aby dziecko samo w przyszłości zdecydowało, czy chce być chrześcijaninem, czy nie.

- Ciężko jest zrozumieć ludzi, którzy ostentacyjnie drwią z kościoła, a dzieci chrzczą, bo tak nakazuje tradycja. Dla mnie to totalna obłuda, nie mówiąc już o samym zrozumieniu, czym jest chrzest – mówi 33-letni Daniel, który o swoim chrzcie zdecydował niedawno. Jego rodzice są ateistami.

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group