« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 28 stycznia 2022.Imieniny: Radomira, Tomasza, WaleregoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Ratujcie zabytki, ale niekoniecznie sakralne

Autor: Warszawa
Piątek, 5 maja 2017, 16:06
Ostatnia konferencja, na której przedstawiono pomysł, by ratować wieżę kościoła pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, wywołała wiele emocji, co widać w komentarzach dotyczących tego tematu.
Osobiście nie mam nic przeciwko dotowaniu remontów zabytków. Uważam wręcz, że każda gmina powinna w takich inwestycjach w miarę możliwości i potrzeb partycypować. Jednak uważam też, że w pierwszej kolejności powinny być ratowane zabytki niesakralne, a więc pałace, zamki, baszty. Dopiero, gdy poradzimy sobie z tą materią, można ratować kościoły, bo wydaje mi się, że kościoły powinny być ratowane ze środków parafialnych, ewentualnie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~zabytek | 5 maja 2017, 16:39
Nie dziel zabytków na sakralne i niesakralne to barbarzyństwo historii, dziedzictwa kulturowego i w ogole.
~Polewa z leminga | 5 maja 2017, 18:00
Dzis Kidawa Blonska z PO z rozbrajajaca szczeroscia powiedziala, nie ma kampani wyborczej, to nie ma programu. Hehehehe. Czyli PO ma program wyborczy tylko na kampanie. Gdy kampania wyborczza sie konczy, to i program PO sie konczy i to co bylo w kampani juz sie nie liczy. Zreszta udowodnili to spelniajac swoje liczne obietnice wyborcze hehehe.
~pytacz | 5 maja 2017, 18:54
Ie razy mam się pytać że lewak jest synonimem barbarzyńcy?Przyjda muslimy to będzieta tyrać przy budowie meczetów, gamonie unijne.
~benkmen | 5 maja 2017, 19:33
TA WIEŻA, TO ZBYTEK, A NIE ZABYTEK!!!
~Janosik | 5 maja 2017, 20:23
Jak mają się 2 miliony zł na widoczny na każdej przedwojennej pocztówce Kościół do wydanych ponad 100 milionów zł na zabytek Stara Kopalnia i kilka milionów na amfiteatr wokół Teatru Dramatycznego z którego nikt obecnie nie ma pożytku.
57jurand | 5 maja 2017, 20:54
Na dziesięć dofinansowań remontów zabytkow 7 to mienie watykanu tak gmina dba o rowne traktowanie staroci budowlanych.Można zobaczyć na każdym kroku tylko rozejrzeć się w koło. Jeżeli do tych wydatkow na kościelne mienie dorzucić kolejne związane z ich działalnośćią to za sam 2014 rok gmina Walbrzych wybuliła 1 mln.500 tyś zł.Wiem bo złożyłem zapytanie do RM i oficjalnie mi podano te dane,każdy moze sobie sprawdzić.To wszystko idzie w miliony.,,Czegoś biedny Polaku ,boś glupi.''''
~pytacz | 5 maja 2017, 21:33
Socjalizm i demokracja ludowa się kończy tak, że kacyk dzielący aktualnie kasę buduje jakąś starą złomiarnię, potem kwestuje na zabytki a w rezultacie każdy klepie bidę bo z nieba te pieniądze na obłąkańcze inwestycje nie spadają. Aby było sprawiedliwie proponuję ZERO na remonty kosciołów oraz ZERO na budowę lewackich przybytków.
~Cojest | 5 maja 2017, 23:32
Haha jaki artykuł Wydaje mi się To jest portal czy forum???!!!
~Ja | 6 maja 2017, 7:12
Tego artykułu nie napisał znawca tematu.
~lol | 6 maja 2017, 8:21
A ja się pytam gdzie mamy te "pałace, zamki, baszty" w Wałbrzychu?
~Janosik | 6 maja 2017, 9:25
Drugi układ pokojowy w Tylży pomiędzy Francją a Prusami 09.07.1807 r. skutkował utratą przez Prusy ponad połowę swojego terytorium z roku 1806. Prusy musiały wypłacić olbrzymią kontrybucję w wysokości 140 mln. talarów, i zredukować armię do 42 tys. ludzi. Edykt z 30 października 1810 nakazał sekularyzację dóbr kościelnych, rozwiązanie zakonu jezuitów. Faktycznie jednak była częścią polityki protestanckiego państwa pruskiego, które miało zamiar podporządkować sobie również Kościół katolicki. W ten sposób zrabowano na Śląsku m.in. Lubiąż i Krzeszów. Mieszczą się tam dwa mauzolea śląskich Piastów (podkreślam szczególnie) . Okres powojenny z Armią Czerwoną dopełnił zniszczeń w Lubiążu . Inny stan zachował Krzeszów.
~Janosik | 6 maja 2017, 9:26
Staraniem licznych fundacji Kościoła i Ministra Dziedzictwa Narodowego widać postępy w rekonstrukcji i odnowieniu. Podobny zniszczony stan po wojnie miał zamek Książ. Jest ciągle odnawiany kosztem milionów złotych. Nie można odwracać oczu od kościołów tylko dlatego . że są katolickie. W Wałbrzychu niewiele jest zabytków. Wśród nich szczególne miejsce zajmują obiekty sakralne. Są i będą symbolem wiary i zarazem dziedzictwa narodowego . Dziedzictwa nas wszystkich Budowa ich wiązała się naturalną potrzebą katolików do wyznawania wiary. Już w I połowie XV w. był wybudowany najstarszy kościół pw. św. Michała. Z czasem przy wzroście ludności (tkaczy, gwarków) istniała potrzeba zbudowania większej świątyni. 27. listopada 1899 r. rozpoczęto w na jego miejscu budowę nowego pw. Aniołów Stróżów
~Janosik | 6 maja 2017, 9:29
Wygląd architektoniczny kościoła jest przejawem stylu neogotyckiego, który był powszechnie wówczas uznawany i realizowany. Przykładem tych budowli są Kościół Św. Mikołaja w Nowej Rudzie, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, ale też Parlament Węgierski w Budapeszcie. Niewiele mamy zabytków a dyskusja czy je zachować jest wydaje się bezprzedmiotowa. Takiego spustoszenia nie wybaczą nam przyszłe pokolenia.
~Do Jurand | 6 maja 2017, 9:59
A jeżeli "zlikwidujemy" "starocia budowlane" to będziemy jeszcze głupsi - i o to wam lewakom chodzi - prawda.
~suweren | 6 maja 2017, 10:24
należy skończyć z tym naciąganiem biednych ludzi na kasę, daj na to, daj na tamto, mnożą się różne fundacje, których fundatorzy spijają śmietanka za nasze pieniądze, niech zgodnie z prawem zabytkami zajmie się państwo bo to państwo jest od min ochrony zabytków, mało nam odbierają we wszelkiej maści podatkach, a to w paliwie, a. to vat, około80% naszych zarobków dodajemy w podatkach więc niech państwo zacznie je wydawać tam gdzie są potrzebne, a nie rozrzucać entuzjastycznie.
~pytacz | 7 maja 2017, 11:30
Może by więc ukrócić w ogóle to rozdawnictwo i rabunki państwa? Ach, nie można, zapomniałem i przepraszam. Komisja UE zaraz nałoży kary finansowe na nas bo w UE socjalizm albo śmierć, nieprawdaż?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja