« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 20 maja 2022.Imieniny: Aleksandra, Bazylego, BernardynaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Rower kontra auto i pieszy

Autor: anulka
Poniedziałek, 27 marca 2017, 12:50
Ostatnio podejmowany był temat motocyklistów. W ostatni weekend rzucili mi się jednak w oczy rowerzyści, którzy, jadąc środkiem ulicy, skutecznie blokowali ruch. Prawo zobowiązuje ich do jazdy jezdnią, gdy brak jest ścieżek rowerowych, ale miło byłoby, gdyby starali się jeździć jak najbliżej pobocza.
- Sam w wolnej chwili lubię jeździć na rowerze. Wybieram jednak głównie trasy, gdzie są ścieżki rowerowe. Rozumiem, że jak ktoś musi dotrzeć takim jednośladem do pracy to sytuacja wygląda inaczej. Rowerzyści powinni jednak wziąć pod uwagę, że nie są sami na drodze i starać się nie blokować samochodów –mówi 32-letni Tomasz.
Rowerzyści z kolei narzekają, że na ich ścieżkach pojawiają się piesi, którzy też stanowią zagrożenie.

- Jadąc na rowerze zawsze staram się nie uprzykrzać jazdy innym uczestnikom drogi. Z drugiej strony trzeba też apelować do pieszych, którzy niejednokrotnie nie zwracają uwagi, że idą ścieżką rowerową, a nie chodnikiem. Wbrew pozorom może to być niebezpieczne, bo czasami rowerzyści jeżdżą naprawdę szybko, sam coś o tym wiem – mówi 55-letni Janusz.

Prawda jest taka, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni się nawzajem szanować. Wtedy stresów będzie mniej. Poza tym większość z nas czasami korzysta z samochodu, jak i roweru, czy też wybiera się na spacer. Każdy więc może znaleźć się w różnej sytuacji w zależności od okoliczności.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~sowa | 27 marca 2017, 15:15
Jestem rowerzystą. Jazda rowerem blisko prawej krawędzi powoduje, że kierowcy wyprzedzają rowerzystę nie zachowując bezpiecznego odstępu. Nie raz się o tym przekonałem - nie jest to dla rowerzysty nic przyjemnego, gdy rozpędzony samochód wyprzedza z dużą szybkością próbując mieścić się między rowerzystą a samochodem jadącym z drugiej strony. Jazda dalej od krawędzi powoduje, ze kierowca chcąc wyprzedzić rowerzystę, potrzebuje więcej miejsca i nie pcha się na trzeciego! Szanujmy się wzajemnie. Pozdrawiam
~gość kierowca i rowerzysta | 28 marca 2017, 9:31
Prawda jest taka, że na wielu wałbrzyskich ulicach po prostu nie da się jechać rowerem tuż przy krawędzi jezdni. Są tam największe nierówności, dziury i pozapadane studzienki co grozi utratą równowagi lub wymusza nagłe zmiany toru jazdy ku zaskoczeniu kierowców i nieszczęście gotowe. Większość kierowców nie zachowuje wymaganego przepisami odstępu od wyprzedzanego rowerzysty i chyba nigdy nie doświadczyła uczucia mijania na centymetry przez jadący dużo szybciej samochód. W takim stanie rzeczy w obawie o własne życie jedynym sposobem jest jazda w pewnej odległości od krawędzi aby w czasie mijania przez samochód lub tuż przed można było się ratować lekkim odbiciem w prawo.
~feniks | 28 marca 2017, 13:03
Rowerem to powinno sie jezdzic po lesie, parku, a nie po miescie, chyba ze z obowiazku dojazdu do roboty....Co to za przyjemnosc robic kolko np.obwodnica podzamcza, wdychajac przy okazji kleby dymu ze spalin, kiedy mozna pojechac sobie do parku ksiazanskiego, chociazby na pierwszy staw - trasa latwa, przyjemna i bez aut!

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja