Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 4115
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Tata z dzieckiem, mama w pracy. Rodzice coraz częściej dzielą się obowiązkami

Autor: jola
Środa, 28 czerwca 2017, 13:51
Wielu ojców korzysta z przysługujących im praw opieki nad dziećmi. Są to m.in. urlopy tacierzyński i rodzicielski. Dzięki nim tatusiowe mogą aktywnie uczestniczyć w wychowaniu potomka.

Z danych Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w bieżącym roku ponad 50,5 tysięcy panów zdecydowało się wykorzystać urlop ojcowski, a na urlop tacierzyński 4,6 tysięcy.
Każdemu tatusiowi przysługuje dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Mogą oni z niego skorzystać do momentu, gdy dziecko skończy dwa lata. Nie ma znaczenia, czy w tym momencie również matka przebywa z maluchem. Tym się różni od urlopu tacierzyńskiego, z którego panowie mogą skorzystać, jeśli mama nie wykorzystała w pełni macierzyńskiego. Prawo przewiduje w tej sytuacji sześć tygodni dla ojców. Z tym, że mogą je wybrać dopiero po 14 tygodniach od urodzenia dziecka. Co do wypłaty, to zarówno za urlop ojcowski, jak i macierzyński należy się 100%.

Dodatkowym przywilejem dla mamy i taty jest urlop rodzicielski, który może trwać w sumie 32 tygodnie (jedno dziecko) lub 34 tygodnie (dwoje lub więcej dzieci). Przy czym można go wykorzystać do szóstego roku dziecka.

Wygląda więc na to, że czasy, w których tylko matka dbała o zacisze domowe minęły. Natomiast normą staje się, że rodzice dzielą się obowiązkami. W zasadzie w dobie, gdy mamy intensywnie pracują zawodowo to chyba najlepsze rozwiązanie.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group