« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Niedziela, 28 listopada 2021.Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana, LesławaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Tata z dzieckiem, mama w pracy. Rodzice coraz częściej dzielą się obowiązkami

Autor: jola
Środa, 28 czerwca 2017, 13:51
Wielu ojców korzysta z przysługujących im praw opieki nad dziećmi. Są to m.in. urlopy tacierzyński i rodzicielski. Dzięki nim tatusiowe mogą aktywnie uczestniczyć w wychowaniu potomka.
Z danych Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w bieżącym roku ponad 50,5 tysięcy panów zdecydowało się wykorzystać urlop ojcowski, a na urlop tacierzyński 4,6 tysięcy.
Każdemu tatusiowi przysługuje dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Mogą oni z niego skorzystać do momentu, gdy dziecko skończy dwa lata. Nie ma znaczenia, czy w tym momencie również matka przebywa z maluchem. Tym się różni od urlopu tacierzyńskiego, z którego panowie mogą skorzystać, jeśli mama nie wykorzystała w pełni macierzyńskiego. Prawo przewiduje w tej sytuacji sześć tygodni dla ojców. Z tym, że mogą je wybrać dopiero po 14 tygodniach od urodzenia dziecka. Co do wypłaty, to zarówno za urlop ojcowski, jak i macierzyński należy się 100%.

Dodatkowym przywilejem dla mamy i taty jest urlop rodzicielski, który może trwać w sumie 32 tygodnie (jedno dziecko) lub 34 tygodnie (dwoje lub więcej dzieci). Przy czym można go wykorzystać do szóstego roku dziecka.

Wygląda więc na to, że czasy, w których tylko matka dbała o zacisze domowe minęły. Natomiast normą staje się, że rodzice dzielą się obowiązkami. W zasadzie w dobie, gdy mamy intensywnie pracują zawodowo to chyba najlepsze rozwiązanie.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~pytacz | 28 czerwca 2017, 18:21
Takie pedalizowanie mężczyzn i podwójne obciążanie kobiet jest dobre? Chyba tylko dla pieprzniętych lewaków i feminonazistek. Jak świat światem facet zawsze polował a kobieta królowała w obejsciu. Inna sytuacja to PATOLOGIA!
~A czemu by nie ? | 29 czerwca 2017, 12:57
Tylko obawiam się,że co niektórzy supermeny niespedalizowane, nie są w mocy intelektualnej zaopiekować się własnym potomstwem. Taki MEN nie ogarnie bowiem, co maluchowi jest potrzebne i zapewne a raczej na pewno,zostawi maaleństwo gdzieś pod PUB-em, bo tatuś zapotrzebuje się "nawodnić".A potem znużony opieką,podpierająć się nosem, powróci znużony do domu ,oczywiście bez potomka.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2021 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja