Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 6022
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Umowy śmieciowe – dla jednych konieczność, dla innych przywilej

Autor: ewa18
Czwartek, 27 kwietnia 2017, 12:40
Możliwość pracy na umowę o dzieło, czy zlecenia wydaje się być sporym ukłonem w kierunku pracodawców. Nie wiążą one bowiem z pracownikiem tak bardzo, jak w przypadku tradycyjnego zatrudnienia. Są oczywiście osoby, dla których są korzystne, więc chętnie zgadzają się na nie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których sprawiają kłopoty np. w przypadku starania się o kredyt hipoteczny.

- Chciałabym w niedalekiej przyszłości kupić mieszkanie w kredycie. Zebrałam więc kilka informacji na ten temat i okazuje się, że pracując na umowę zlecenia mam dużo więcej problemów z uzyskaniem go, niż osoby zatrudnione na normalnych warunkach. Muszę przepracować przynajmniej sześć miesięcy, a w niektórych bankach nawet rok. Nie każdy bank uwzględni też wszystkie moje dochody. – mówi 25-letnia Anita.

Niektórzy ironicznie mówią, że umowy cywilnoprawne liczą się przede wszystkim dla Urzędu Skarbowego. Są one też problemowe pod kontem ubezpieczeń społecznych, bo np. w przypadku umowy o dzieło nie są one odprowadzane. Faktem jednak jest, że obecnie wiele osób pracuje właśnie w oparciu o taką formę „zatrudnienia”. Dotyczy to zarówno osób z wyższym, jak i zawodowym wykształceniem. Natomiast poziom zadowolenia zależy chyba głównie od wysokości wynagrodzenia.

-Pracuję na umowę o dzieło i nie narzekam, bo nie muszę się trzymać godzin pracy. Moim obowiązkiem jest wykonanie konkretnego zadania, a gdzie i kiedy to już moja sprawa – mówi 30-letnia Ilona.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group