« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022.Imieniny: Cypriana, Dominika, EmilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Województwo sudeckie czy dolnośląskie?

Autor: gnet
Niedziela, 27 sierpnia 2017, 13:43
Pojawiają się ostatnio głosy aby stworzyć w Wałbrzychu i Jeleniej Górze siedzibę nowego województwa sudeckiego.
Województwo to funkcjonowałoby na kształt województwa lubuskiego posiadające dwie stolice w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Administracyjnie powinno odpowiadać wielkości byłych województw wałbrzyskiego i jeleniogórskiego.

Co wiązałoby się z tą zmianą administracyjną? Niewątpliwie region zyskałby na atrakcyjności. Otrzymywałby środki bezpośrednio z budżetu a nie jak teraz pieniądze byłyby dysponowane przez największe miasto regionu Wrocław. Nowe województwo wygenerowałoby około 400 nowych miejsc pracy w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Wstrzymałoby to odpływ ludzi do Wrocławia. Zyskałyby miejscowości znacznie oddalone od siedziby obecnego województwa dolnośląskiego np. miejscowości z Kotliny Kłodzkiej, Zgorzelca czy Bogatyni.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~roś | 27 sierpnia 2017, 18:17
Niestety nic z tego nie będzie, a na dodatek byłby to słaby twór. Zmorą naszych czasów są powiaty w obecnym wydaniu. Znieść je, a kraj podzielić na 30-35 województw.Wzmocnić poważnie gminy. Co do miejsc pracy- to zmniejszyć administrację centralną i wojewódzką, o 25-30.
gnet | 27 sierpnia 2017, 18:30
Jaki to będzie twór zależy od ludzi i władz. Czemu tak uważasz? Wolisz aby rządzili Tobą ludzie z Wrocławia a nie lokalni politycy?
~roś | 27 sierpnia 2017, 20:06
I ludzie najlepsi niewiele zrobią jak system do bani.
gnet | 27 sierpnia 2017, 22:23
Demokracja jest dobrym systemem tylko trzeba go w odpowiednim kierunku ukształtować. Ci co wychowali się za "komuny" mają inne wyobrażenie demokracji i dla nich obecna zmiana jest OK. Dla młodzieży, która zwiedza świat i widzi demokrację w innych krajach, jej wyobrażenie o demokracji jest całkiem inne. Im trzeba oddać władzę. Wracając do tematu wiodącego uważam, że stworzenie województwa sudeckiego podniesie rangę Wałbrzycha i jeśli jest taka możliwość to trzeba to wykorzystać. W czym Wałbrzych jest gorszy od Zielonej Góry czy Gorzowa Wielkopolskiego? Tylko tym, że nie jest stolicą województwa.
~aleks | 28 sierpnia 2017, 11:17
jest to jak najbardziej poważny pomysł na ożywienie regionu i odcięcie środków płynących tylko do Wrocławia. Powinno być referendum takie województwo ma sens bytu. Popieram
~Wojewodzki | 28 sierpnia 2017, 12:17
Powinno być województwo Wałbrzych powinien być stolicą, bo wszystko Wałbrzychowi zabrali.
~Eryk | 28 sierpnia 2017, 12:52
400 nowych urzędników. 400 zbytecznych posad do obsadzenia przez matołków.
~jar | 28 sierpnia 2017, 13:02
Było województwo wałbrzyskie to rozwalili. To może stworzyć ksiestwo zamku książ?
~żul | 28 sierpnia 2017, 17:24
Do wielkiej sławy i atrakcyjności naszego miasta przyczynił się Mobruk,zadłużenie i Palestyna.....
gnet | 28 sierpnia 2017, 19:42
Eryk to jak będzie trzeba to wolisz jeździć i załatwiać swoje sprawy we Wrocławiu zamiast w Wałbrzychu? Jest już stworzona aglomeracja wałbrzyska. Do województwa to już krok.
~Eryk | 28 sierpnia 2017, 21:10
gnet, a ile spraw ja mam do załatwienia w tym Wrocławiu? Jeżeli już będę miał coś do załatwienia, to pojadę, i będą to moje koszty, a nie ogółu społeczeństwa. Nie potrzeba mi następnych 400-tu darmozjadów, których ja i Ty mamy utrzymywać.
gnet | 28 sierpnia 2017, 21:46
Jeśli chodzi o mnie to przynajmniej dwa razy w tygodniu muszę być we Wrocławiu. Muszę bo w Wałbrzychu tego nie załatwię. Ogólnie to nie chodzi w tym o dodatkowe zatrudnienie. Tendencja w tym kraju jest taka, że rozwijają się tylko miasta wojewódzkie. To one przyciągają biznes i ludzi. Wiesz o ile zmniejszyła się liczba mieszkańców miasta w ostatnich 10 latach? To są straty, których Wałbrzych nie odrobi przez najbliższe 30 lat. Wiele urzędów zlokalizowanych jest w miastach wojewódzkich np. GDDKiA. Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad zlokalizowana w Wałbrzychu lub Jeleniej Górze byłaby odpowiedzialna za drogi na naszym terenie a budżet jej nie pochłaniałaby budowa autostradowej obwodnicy Wrocławia.
~Hdm | 30 sierpnia 2017, 13:48
Województwo to dobra zmiana, Wałbrzych zyskałby więcej pieniędzy, tak to Wrocław zabiera najwięcej, nie trzeba by było jezdzić po Wrocławiach i załatwia różne sprawy, inaczej by patrzeli na miasto.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja