Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 5872
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Z młodzieżą na zakręcie

Autor: wacki56
Wtorek, 6 lutego 2018, 9:30
O tym, że mamy wspaniałą młodzież przekonaliśmy się podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016r. Tylko podczas Mszy Św. w Brzegach brało udział 1,5mln młodych osób z Polski i z całego świata.

Niestety, jest wśród nas niewielka część młodzieży, która z różnych powodów nie chce lub nie może dostosować się do obowiązujących zasad nauczania i wychowania. Jest to najczęściej młodzież z mniej zamożnych rodzin, choć i zdarzają się przypadki dzieci z dobrych domów, w których rodzice zbyt mało czasu poświęcali swoim dzieciom.

Takim właśnie dzieciom, które znalazły się na zakręcie życia. Opiekę, nauczanie i wychowanie, inaczej zwane socjoterapią, zapewnia na naszym terenie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii znajdujący się w dzielnicy Poniatów przy ul. Orkana 55.

Spotkałem się z dyrektorem Ośrodka Panem Arturem Staśkiewiczem i dowiedziałem się więcej o działalności Ośrodka oraz kilku ciekawostek, których próżno szukać w internecie.

Na początek kilka informacji o tym, co Ośrodek oferuje dzieciom i ich rodzicom lub opiekunom.

Dla dzieci Ośrodek oferuje:
* pomoc w wyrównywaniu zaległości edukacyjnych,
* możliwość promocji śródrocznej,
* trening zastępowania agresji ART,
* zajęcia socjoterapeutyczne,
* zajęcia arteterapii,
* zajęcia terapii pedagogicznej,
* zajęcia wyrównawcze,
* zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień,
* indywidualną pomoc psychologiczno – pedagogiczną,
* treningi umiejętności interpersonalnych,
* zajęcia rozbudzające kreatywność,
* zajęcia zawodoznawcze,
* zajęcia przysposobienia do pracy,
* naukę języka angielskiego,
* atrakcyjne formy spędzania czasu po lekcjach (m.in. zajęcia sportowe, basen, zajęcia komputerowe, wyjścia do skateparku, treningi bokserskie, wycieczki piesze i rowerowe, wędkarstwo, squash, bilard, uczestnictwo w spektaklach teatralnych i seansach filmowych, zajęcia fotograficzne, biblioteczne, warsztaty gitarowe, zajęcia kulinarne),
* wyjazdowe formy wypoczynku,
* opiekę pielęgniarki,
* pomoc w usamodzielnieniu,

Oferta dla rodziców:
* stałe współdziałanie w wychowaniu dziecka,
* indywidualne konsultacje,
* warsztaty tematyczne,
* pomoc i wsparcie rodziców w umieszczeniu dziecka w MOS,
* poradnictwo w zakresie przezwyciężania trudności wychowawczych,
* wsparcie w dopełnieniu formalności związanych z uzyskaniem pomocy i świadczeń z instytucji zajmujących się pomocą rodzinie.

Dowiedziałem się, że to właśnie harcerze MOŚ odebrali od Prezydenta Miasta Betlejemskie Światło Pokoju, że młodzież z tutejszego Ośrodka brała udział w Szlachetnej Paczce. O wielu innych działaniach tutejszej młodzieży i ich wychowawców przeczytać można na internetowej stronie http://naszmos.blogspot.com

Pedagodzy tutejszego Ośrodka wykonują ciężką dydaktyczną pracę ze swoimi wychowankami, by odnaleźli właściwy zjazd z zakrętu życia, na którym się znaleźli. Od Pana Artura dyrektora Ośrodka dowiedziałem się również, że ma informację od mamy wychowanka imieniem Krystian, który właśnie obronił tytuł magistra socjologii i podjął pracę w Banku na kierowniczym stanowisku. Jest to najlepszy przykład, że praca całego zespołu Ośrodka daje dobre rezultaty.

wacki56
www.wacki56.cal24.pl

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group