« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022.Imieniny: Cypriana, Dominika, EmilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Za i przeciw dla reformy edukacji

Autor: anulka
Poniedziałek, 27 lutego 2017, 10:15
Powrót do ośmiu klas podstawówki dla wielu osób to istny absurd. Okazuje się jednak, że nawet wśród zwolenników opozycji pojawiają się też inne opinie. Część absolwentów gimnazjum źle wspomina ten okres nauki. Przekonałam się o tym w trakcie rozmów ze znajomymi.
- To były moje najgorsze lata. Uważam więc, że powrót do ośmiu klas podstawówki jest dobrym przedsięwzięciem – mówi 30-letnia Kasia. – Człowiek był wtedy jeszcze dzieckiem, a musiał opuścić ukochaną szkołę i jeździć codziennie do innej miejscowości – dodaje.

Druga koleżanka stwierdziła nawet, że nauczyciele zachowują się jak egoiści, bo zamiast myśleć o dobrze uczniów, boją się o swoje posady. Uważa, że to z ich strony „nie w porządku” .

- Przez gimnazja skrócili nam rok nauki w liceum. Efekt był taki, że materiał, który powinno się przerabiać przez cztery lata, musieliśmy opanować w trzy. Dla mnie to było okropne -ciągły stres, wieczna nauka. Dodatkowy rok, według mnie, byłby czymś cudownym –mówi 28-letnia Marta.

Sama ukończyłam ośmioletnią podstawówkę, więc o nauce w gimnazjum nie mogę się wypowiedzieć. Pamiętam jednak, jak reforma z 1999 roku weszła w życie, nauczyciele w nieoficjalnych rozmowach podkreślali, że nie była to dobra decyzja. W wielu szkołach, głównie tych większych, pojawiły się wówczas problemy z przemocą wśród dzieci. Młodsze i słabsze padały ofiarą starszych „cwaniaków”. Pedagodzy nie mieli więc wtedy łatwo. Problem jednak przez lata zaczął słabnąć (albo już się o nim nie mówi) i niemalże wszyscy Polacy przyzwyczaili się do tego systemu. Tym bardziej wiele osób zaskoczył fakt, że gimnazja zostaną zlikwidowane.

Osobiście nie jestem przeciwniczką zmian. Co do przeprowadzanej obecnie reformy edukacji mam jednak wiele wątpliwości. Nie chodzi mi o same posady nauczycieli. Choć rozumiem ich obawy – nie jest łatwo przekwalifikować się z tego zawodu na inny. Znam i takich, którym obiecano zatrudnienie, w związku ze zmianą w szkolnictwie. Większym problemem są dla mnie koszty reformy i tempo jej wprowadzania. W dużych miastach faktycznie kłopotów jest nieco mniej, ale w mniejszych miejscowościach łatwo nie będzie. W wynika to z faktu, że politycy często żądają wprowadzania zmian od samorządów, ale nie dają wystarczających funduszy na ten cel. Choć może Pis wyjdzie im naprzeciw?

Reasumując reforma edukacji nie byłaby dla mnie zła, gdyby najpierw przeprowadzono na ten temat szereg rozmów ze społeczeństwem, przygotowano fundusze itd. Teraz, choć sama idea może nie jest zła, istnieje tak wiele obaw, że chyba nikt nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy to dobra, czy zła decyzja.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja