« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 28 stycznia 2022.Imieniny: Radomira, Tomasza, WaleregoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Za jazdę po chodniku i rozmowę przez telefon rowerzyście grozi mandat

Autor: ewa18
Środa, 7 czerwca 2017, 17:41
Rowerzyści w Polsce łatwego życia nie mają. Specjalnych ścieżek bowiem wciąż brakuje. Często jeżdżą więc chodnikiem, choć tylko wyjątkowe sytuacje na to zezwalają. Amatorzy dwóch kółek muszą też pamiętać, że za korzystanie z telefonu komórkowego mogą zostać ukarani, tak samo, jak kierowcy samochodów.
Nie dziwi, że rowerzyści mają obawy przed jazdą obok samochodów. Z chodnika mogą oni jednak korzystać tylko w przypadku, gdy ma on ponad dwa metry szerokości, brak jest ścieżki rowerowej, a dozwolona prędkość wynosi ponad 50 km/h. Przy czym spełnione muszą być wszystkie warunki. W przeciwnym wypadku grozi mandat od 50 do 150 złotych.

Po chodniku mogą jeździć też rodzice dzieci, mających do 10 lat i jadących samodzielnie. Przepis nie dotyczy już osób, które same przewożą maluchy. Rowerzyści mogą korzystać też z miejsc, wydzielonych dla pieszych, gdy na jezdni panują fatalne warunki, zagrażające ich bezpieczeństwu.

Z mandatami trzeba się też liczyć za jazdę na rowerze i rozmawianie przez telefon (gdy jest konieczność trzymania słuchawki w ręce) i oczywiście za jazdę po alkoholu. W pierwszym przypadku możemy zapłacić 200 zł. W drugim w zależności od promili w wydychanym powietrzu od 300 do 500 zł.

Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że jadąc na rowerze musimy przestrzegać przepisów prawa. Choć faktycznie przydałoby się więcej ścieżek rowerowych, bo amatorów jednośladów nie brakuje. Rowerzyści powinni też pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego dla nich ubezpieczenia, bo niestety wypadki z ich udziałem zdarzają się.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~Emjot | 7 czerwca 2017, 22:08
Super, a czy ktoś pomyślał a mandatach dla pieszych, którzy chodzą po drogach rowerowych??
~Polewa z leminga | 8 czerwca 2017, 11:55
ssij czerwona ruro, klamco, manipulatorze i prowokatorze.... w koncu twoje prowokacje przyniosa zamierzony efekt.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja