Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 6019
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Zamiast siedzieć w więzieniu powinni pracować (?)

Autor: jola
Środa, 12 kwietnia 2017, 14:12
Część Polaków uważa, że więźniów powinno się bardziej angażować do pracy. Podkreślają, że w ten sposób kosztowaliby mniej podatników i resocjalizowaliby się.

- Wiem, że czasami więźniowie wykonują prace społeczne. Uważam jednak, że wciąż rzadko się to zdarza. Według mnie to źle, bo koszt ich utrzymania ponoszą podatnicy, warto byłoby więc go zmniejszyć. Myślę, że powinno się coś zrobić w tym celu – mówi 40-letni Mariusz.

O tym, że polskie więzienia są przeludnione mówi się od lat. Część Polaków wysuwa więc tezę, że skazanych powinno się angażować do wszystkich możliwych prac. Rozmawiać o czym jest, bo miesięczny koszt utrzymania więźnia to 3150 złotych. W perspektywie lat są to ogromne kwoty. Poza tym nie wszyscy są w stanie osiągnąć podobnych dochodów za wykonywaną pracę.

Niektórzy uważają też, że lepszym rozwiązaniem od osadzania w więzieniu jest stosowanie elektronicznej bransolety, bo w tym przypadku koszt utrzymania skazanego wynosi 330 złotych miesięcznie.

- Jest to może kontrowersyjne rozwiązanie, ale według mnie lepsze, bo tańsze. Taka osoba i tak odbywa karę, a co za różnica, czy w celi, czy w domu - mówi 31-letnia Małgorzata.

Koszty utrzymania skazanego są więc naprawdę spore. Trzeba jednak dodać, że polskie standardy i tak znacząco odbiegają od unijnych, bo nasze więzienia są znacząco przeludnione. Natomiast nowy program modernizacji Służby Więziennej ( przebudowy, kupno sprzętów, podwyżki płac funkcjonariuszom itd.) ma kosztować 1,5 mld złotych. Będzie on realizowany do 2020 roku.

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group