Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 4112
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Zanim oddasz rodzica do domu opieki, upewnij się, że będzie w nim traktowany godnie

Autor: jola
Wtorek, 9 maja 2017, 12:48
Żyjemy coraz dłużej, ale starość nie dla wszystkich jest łaskawa. Seniorzy bowiem często borykają się z chorobami i są zdani na opiekę najbliższych. Problemy zaczynają się, gdy wszyscy muszą iść do pracy, a chorym nie ma się kto zajmować. Czasami jedyną słuszną decyzją jest oddanie rodziców do domu opieki. Trzeba jednak go dobrze sprawdzić, żeby mieć pewność, że bliska nam osoba będzie w nim bezpieczna. Należy też uważnie przeczytać umowę, bo mogą być w niej zawarte punkty, z którymi się nie zgadzamy.

Oddanie rodziców pod opiekę obcych ludzi nie jest łatwą decyzją chyba dla nikogo. Niestety nadmiar obowiązków często nie pozwala nam samemu zająć się seniorami. Zdarza się też, że problemem jest odległość. W końcu coraz więcej z nas emigruje z miejscowości rodzinnych do większych miast, albo za granicę. Jeżeli więc seniorzy wyrażają taką zgodę, dom opieki wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Oczywiście nie wolno zapominać o odwiedzaniu ich, to w końcu najbliższe nam osoby.

Dom opieki trzeba jednak bardzo dobrze sprawdzić. Warto wybrać się do niego kilka razy, zanim umieścimy w nim rodziców. Zobaczyć, czy pensjonariusze są zadbani, a pracownicy są w stanie pomóc im w każdej sytuacji. Zdarza się bowiem, że ośrodki borykają się z brakami personalnymi, a seniorzy są pozbawieni samym sobie.

- Ciocię umieszczono w hospicjum, przy domu opieki. Jak ją odwiedziłam miała ogromne odleżyny i była głodna, ale jeść za dużo też nie chciała, bo bała się, że będzie musiała za często korzystać z toalety. Serce się człowiekowi krajało na jej widok – mówi 49-letnia Lidia.

Okazuje się, że zdarzają się punkty w umowach domów opieki, dotyczące wyboru zakładu pogrzebowego, po śmierci seniora. Takiego zapisu jednak w ogóle nie powinno być. Dobrze też zwrócić uwagę, czy bliską nam osobę możemy w każdej chwili odwiedzić, bo z tym też różnie bywa. Warto sprawdzić okolicę i możliwość skorzystania z różnego rodzaju zabiegów. W końcu każdemu zależy na tym, żeby bliska mu osoba miała jak najlepsze warunki.

Jesień życia bywa piękna i wesoła. Chorych seniorów niestety też jest sporo i należy zrobić wszystko, by do końca byli szczęśliwi, a już na pewno traktowani godnie.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group