« Powrót do portalu Wałbrzyszek.comCzytaj także:Jelonka.comŚwidniczka.com
rykowisko Walbrzyszek.com
Piątek, 28 stycznia 2022.Imieniny: Radomira, Tomasza, WaleregoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Zanim oddasz rodzica do domu opieki, upewnij się, że będzie w nim traktowany godnie

Autor: jola
Wtorek, 9 maja 2017, 12:48
Żyjemy coraz dłużej, ale starość nie dla wszystkich jest łaskawa. Seniorzy bowiem często borykają się z chorobami i są zdani na opiekę najbliższych. Problemy zaczynają się, gdy wszyscy muszą iść do pracy, a chorym nie ma się kto zajmować. Czasami jedyną słuszną decyzją jest oddanie rodziców do domu opieki. Trzeba jednak go dobrze sprawdzić, żeby mieć pewność, że bliska nam osoba będzie w nim bezpieczna. Należy też uważnie przeczytać umowę, bo mogą być w niej zawarte punkty, z którymi się nie zgadzamy.
Oddanie rodziców pod opiekę obcych ludzi nie jest łatwą decyzją chyba dla nikogo. Niestety nadmiar obowiązków często nie pozwala nam samemu zająć się seniorami. Zdarza się też, że problemem jest odległość. W końcu coraz więcej z nas emigruje z miejscowości rodzinnych do większych miast, albo za granicę. Jeżeli więc seniorzy wyrażają taką zgodę, dom opieki wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Oczywiście nie wolno zapominać o odwiedzaniu ich, to w końcu najbliższe nam osoby.

Dom opieki trzeba jednak bardzo dobrze sprawdzić. Warto wybrać się do niego kilka razy, zanim umieścimy w nim rodziców. Zobaczyć, czy pensjonariusze są zadbani, a pracownicy są w stanie pomóc im w każdej sytuacji. Zdarza się bowiem, że ośrodki borykają się z brakami personalnymi, a seniorzy są pozbawieni samym sobie.

- Ciocię umieszczono w hospicjum, przy domu opieki. Jak ją odwiedziłam miała ogromne odleżyny i była głodna, ale jeść za dużo też nie chciała, bo bała się, że będzie musiała za często korzystać z toalety. Serce się człowiekowi krajało na jej widok – mówi 49-letnia Lidia.

Okazuje się, że zdarzają się punkty w umowach domów opieki, dotyczące wyboru zakładu pogrzebowego, po śmierci seniora. Takiego zapisu jednak w ogóle nie powinno być. Dobrze też zwrócić uwagę, czy bliską nam osobę możemy w każdej chwili odwiedzić, bo z tym też różnie bywa. Warto sprawdzić okolicę i możliwość skorzystania z różnego rodzaju zabiegów. W końcu każdemu zależy na tym, żeby bliska mu osoba miała jak najlepsze warunki.

Jesień życia bywa piękna i wesoła. Chorych seniorów niestety też jest sporo i należy zrobić wszystko, by do końca byli szczęśliwi, a już na pewno traktowani godnie.

Uwaga

Strona rykowisko.walbrzyszek.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Walbrzyszek.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.walbrzyszek.com

Komentarze

~pytacz | 9 maja 2017, 17:04
Pytam czemu przed rewolucją komunistyczną nie było takich problemów i zawsze miał kto się opiekować staruszkami? Ech, nieludzkie czasy w UE...

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Wszyscy użytkownicy portalu Wałbrzyszek.com mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Wałbrzyszek.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

Autorzy

© 2002-2022 Wałbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja